İzmir Tabip Odası: Emek bizim söz bizim

İzmir Tabip Odası Emekli Hekimler Anket sonuçları 3 Mart 2022 tarihinde İzmir Tabip Odası Konferans Salonunda kamuoyu ve basınla paylaşıldı.

İzmir Tabip Odası: Emek bizim söz bizim

Basın açıklamasına, İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Kaynak, İzmir Tabip Odası Emekli Hekimler Komisyonu Üyesi Dr. Mübetcel İlhan ve Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten katıldı.

ÇAMLI: ANKETTE ÇARPICI SONUÇLAR

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, "İzmir Tabip Odası olarak hekimlerin özlük haklarını, çalışma koşullarını ve ekonomik sıkıntıları konusunda mücadelemiz sürüyor. Yaklaşan 14 Mart sürecinde de Emek Bizim Söz Bizim daha sağlıklı bir gelecek ellerimizde sloganıyla mücadelemiz devam edecektir. Bugün hekimlerin emeklilik sonrası yaşam koşullarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz anket sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yapılan ankete 2153 kişi katıldı. Çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Hekimlerin aslında emekli olmadığı, dört hekimden üçünün çalışmaya devam ettiği, çalışmazsa geçinemeyeceğini ifade ettiklerini görüyoruz. Ankete katılan hekimlerden sadece üçte biri hekimlik mesleğini seçmesinden dolayı pişman olmadığını belirtmişlerdir." dedi.

Prof. Dr. Süleyman Kaynak yapılan anket sonuçlarına ilişkin hazırlanan raporu bir sunum ile paylaştı.

Emekli Hekimler Komisyonu Üyesi Dr. Mübetcel İlhan, "Anket sonuçlarının çok çarpıcı olduğu ifade ederek, emekli olanların aslında emekli olamadığı sadece %25 çalışmadığını belirtti. Bunların içerisinde de sağlık problemleri nedeniyle çalışmıyor." dedi.

ÖKTEN: YENİ BİR SAĞLIK SİSTEMİ MÜMKÜN

TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Dr. Ali Osman Ökten, "Topluma sağlıksızlıktan başka bir şey sunmayan sağlık politikalarına karşı alternatifsiz olmadığımızı; yeni bir sağlık sisteminin mümkün olduğuna inanıyoruz. Bizlere istifaları, emekliliği, tükenmişliği, hekim göçlerini, dayatanın da bu sağlık sistemi olduğunu bilerek “Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde, Emek Bizim Söz Bizim” diyerek mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

14 Mart sürecine ilişkin eylemlilik ve etkinlikler konusunda bilgiler verildi.

ANKET SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER