İzmir Tabip Odası Başkanı'ndan 'kongre' eleştirisi

AK Parti İl Kongrelerinin, kapalı salonlarda ve Cumhurbaşkanı’nın da deyimiyle ‘lebaleb’ dolu bir şekilde gerçekleşmesi muhalefet tarafından sıklıkla eleştirilirken, dün gerçekleştirilen AK Parti İzmir İl Kongresi sonrası İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı’dan da tepki geldi.

İzmir Tabip Odası Başkanı'ndan 'kongre' eleştirisi

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, zaman zaman canlı bağlantılarla, zaman zaman da bizzat katılım sağladığı ve kapalı salonlarda gerçekleştirilen kongreler, gündemde büyük yankı uyandırıyor.

Pandemi nedeniyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da deyimiyle ‘lebaleb’ dolu olan salonlar, koronavirüs salgını konusunda endişe yaratırken; dün gerçekleşen AK Parti İzmir İl Kongresi'nde de pandemiye rağmen yine kalabalık görüntüler oluştu.

Salona girmek için sıra bekleyen çok sayıda partili uzun kuyruklar oluştururken, salonda ise sosyal mesafe kurallarına uyulmaması dikkati çekti.

Kongrelere peş peşe tepkiler sürerken, bir açıklama da; İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı’dan geldi. Çamlı, bu tip kapalı salon toplantılarının yasak olduğunun altını çizerek, bu tip bir toplantının yansımasının İzmir’de 10 günlük süre içinde görüleceğini ifade etti.

“PARTİLERİN BİR AYRICALIĞI MI VAR?”

Çamlı; “Ülkemizdeki kısıtlamalar çerçevesinde kapalı salon toplantıları yasak. Bu yüzden dernekler, meslek örgütleri, örneğin İzmir Barosun olağan genel kurullarını bile yapamadılar, ertelediler. Bu kapalı salon toplantıları kısıtlıyken, bu tür parti mitinglerinin nasıl yapılabildiğini anlamakta güçlük çekiyorum. Yani, bu konuda sanki meslek örgütlerinin, derneklerin olağan genel kurulları yapılamazken, partilerin bir ayrıcalığı mı var” dedi.

Pandemi kurallarının hiçe sayıldığına dikkat çeken Çamlı; “Herhangi bir tiyatro, konser gibi hiçbir etkinlik yapılamıyor, kapalı salon etkinliklerinin yasak olması sebebiyle. Buna karşın, hem de gördüğümüz görüntülerde pandemi kurallarının bazen hiçe sayılarak bu tür toplantıların yapılması bir tür çifte standart olmakta ve kamu oyunu ciddi ölçüde rahatsız etmekte. Üstelik, örneğin Tabip Odası ya da diğer meslek örgütlerinin açık havada yaptıkları basın açıklamalarını fiziksel mesafeye uyulmadı diyerek suç duyurusunda bulunurken, en ufak bir ifade özgürlüğünde bile bu pandemi kurallarını yeterince yerine getirilip getirilmediği, denetlendiği bir takım kısıtlamalar getirildiği bir ortamda çok rahat, bizzat kamera kayıtlarının önünde bu kuralların çok ciddi bir şekilde ihlal edildiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK BAKANI’NIN SÖYLEYECEK BİR ŞEYLERİ OLMALI”

“Burada Sağlık Bakanı’nın ya da Bilim Kurulu’nun söyleyeceği bir şeyler olmalı” diyen Çamlı; “Sağlık Bakanı dünkü yaptığı açıklamasında ‘100 binde çıkan vaka sayılarına göre bazı illerimizde artışlar var, bir an önce normalleşmek istiyorsak, tedbirlere çok sıkı uymalıyız’ açıklamasını yaparken, eğer samimi ise bu konuda da mutlaka söyleyecek bir takım şeyleri de olmalıdır diye düşünüyorum” dedi.

İZMİR’DE VAKA SAYILARI ARTAR MI?

Yaşanan bu kalabalık ve ‘kuralsızlığın’ vaka sayılarına yansımasının da beklendiğini belirten Çamlı; “Geçmişte bunun örneklerini gördük. Bir takım öyle kontrolsüz kalabalıklardan sonra vaka sayılarının ne kadar arttığını tüm Türkiye’de yaz aylarında yapılan bir takım cenaze, taziye törenlerinde bile vaka sayılarının arttığını gördük. Dolayısı ile, bununla ilgili yaklaşık bir 10 gün sonra İzmir'de vaka sayılarının ne olacağını üç aşağı beş yukarı tahmin etmek mümkün” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER