İzmir Tabip Odası Başkanı'ndan dikkat çeken açıklamalar

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı; hızla yükselen vaka sayılarına ve vefat sayılarına dikkat çekerek, pandeminin kötü yönetildiğinin altını çizdi. Çamlı; aşılamaya ilişkin eleştirilerini de dile getirerek; “Şu anda ülkenin daha yüzde 10’u aşılandı ve bu hızla gidilirse, 2021'de değil 2022 belki ortalarından iyi ihtimalle bir toplumsal bağışıklığa ulaşacağız” dedi.

İzmir Tabip Odası Başkanı'ndan dikkat çeken açıklamalar

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Koronavirüs salgınıyla mücadelede 1 yılı geride bırakırken; İzmir’de de durum ciddiyetini koruyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık risk haritasında da; vaka artışlarının korkutucu seviyelere geldiği gözlemlenirken; İzmir’de vaka sayıları 6 haftada 5 kat arttı.

“YÜKSELEN BİR PİKİN İÇİNDEYİZ”

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, Ben Haber’e yaptığı açıklamada; yükselen bir pikin içinde olduğumuza dikkat çekti.

Çamlı; “Bundan 10 gün önce vaka sayıları 20 küsur bindi, şu an yükselen bir pikin içindeyiz. Hükümet ısrarla şunu söylüyor; ‘ağır hastalarımız var ama ağır hasta sayılarımız ve vefat sayılarımız fazla değil’ diyor. Aslıda bu kıyaslamayı şununla yapmak lazım; Ocak’ın 25’inde vefat sayılarımız 50’ydi. Şu anda 187. Ya da ağır hastalarımız 700-800’lere inmişti; şu anda 2 bin 300’lerde. 250 değil de 187 olunca, ‘o zaman çok önemli değil’ diyebilir miyiz? Sonuçta bu ülkede her gün 150 ila 200 arasında vatandaş hayatını kaybediyor. Hükümet bunu şuna bağlıyor; ‘biz iyi bir yönetim yapıyoruz, başarılı bir sağlık takibi yapıyoruz onun için ağır hasta sayımız ve hastaneye yatan hastalarımız ağır değil, hastanelerimiz buna cevap veriyor’. Bence bu gerçekten bu ironik bir durum. 44-45 bin kovid pozitif hasta çıkıyor ki bu sayılar 5-6 binlere inmişti. Her gün 180 kişi ölüyor ve bunu Aralık’taki pikle kıyaslayarak bir başarı hikayesi söylenmeye çalışılıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil” dedi.

“GENÇLER VE YETİŞKİNLER HASTA OLMAYA BAŞLADILAR”

“Buradaki vefat ve ağır hasta sayılarındaki azalmayla ilgili bir kriter şu olabilir” diyerek sözlerine devam eden Çamlı; “Bu vefatlar çoğunlukla 65 yaş üstü vatandaşlarda ortaya çıkıyordu. Onlar, en kırılgan kesimdi. Bu tür salgınlarda yoğun bakımlara, vefatlara baktığımızda önemli bir kesimin bu yüksek riskli 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız oluşturuyordu. Keza sağlık çalışanları da. Bunlar aşılandılar. Aşının, ağır hastalık veya ölüme gitme yönünde gerçekten bir azaltıcı etkisi var. Hasta olmamıza engel olamıyor belki, o yüzden 45 binlere çıktık. Ama ağır hasta ve vefat sayılarını azalttığını biliyoruz. Dolayısıyla; bizzat Bakan, açıklamasında 65 yaş vatandaşların ağır hasta durumunun yüzde 14 buçuklardan yüzde 11’lere indiğini söylüyor. Fakat şunları da biliyoruz. Karşımızda bir İngiliz varyantı var ve bu çok hızlı bulaşan bir virüs. Aşıların ne kadar etkileri olacağı konusunda da çok emin değilim. Gençler ve genç yetişkinler hasta olmaya başladılar. Önceden görülmemiş şekilde” ifadelerini kullandı.

“3. PİK ZİRVEYE DOĞRU YÜKSELİYOR”

Vaka sayılarının artışına da dikkat çeken Çamlı; "Şubat’ın 22’sinden bu yana sayılar 5 katına çıkmış. Buna bakıp, bir teselli söyleyebilir miyiz? Vefat sayıları en az 3 katına çıktı. Buna bakarak, ‘eskiden 5 katıydı, şimdi 3 katıydı’ diyemeyiz. Kaldı ki, sayılar daha da artıyor. Daha henüz yataya geçmiş falan değil. Bu 3. pik ve zirveye doğru yükseliyor. Bu artışlar varken, kontrollü açılım yapılmıştır. Kontrollü açılımdan sonra, grafiklerde de görüleceği üzerine, artış çok daha dikleşmiştir” şeklinde konuştu.

Alınması gereken önlemlere ilişkin açıklamada bulunan Çamlı açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Hep söyledik, hep söylüyoruz; alınacak tedbirler, sahadan alınan epidemiyolojik verilerin bilimsel analizi ile bizzat bu konuda uzman kişilerle, bilimin ışığında toplum sağlığı öncelenerek alınmalı. Şimdi burada kararları kim alıyor? Ben bunu bilmiyorum. Bilim Kurulu görüşleri ne ölçüde ciddiye alınıyor? Bizzat, bir Bilim Kurulu üyesi, dün yaptığı açıklamada ‘Bilim Kurulu’nun görüşlerine göre gitseydi, böyle olmazdı’ dedi. Bunun sorumlusu hükümettir dedi. Bir kere o zaman bu kararları, Bilim Kurulunun söylediğini bilmiyoruz. Bu kadar vaka artışı var, vefat sayıları var, hızla yayılan bir virüs var. Bunu Sayın Bakan da söylüyor. Bu artıştan İngiliz varyantı sorumlu ve bu da çok hızlı yayılıyor deniyor.

SADECE CUMARTESİ YASAĞI KONDU

Bütün bunları söylüyor tamam, vaka sayılarımız 45 binlere çıktı peki ne tedbir aldı? Sadece cumartesi yasağı kondu. Haftanın 5 günü devam eden bir hayat var, toplu taşımlar tıklım tıklım, AVM’ler tıklım tıklım, halı sahalar, yüzme havuzları açık, çalışma hayatı devam ediyor; sadece cumartesi günleri sokağa çıkmaya engel olarak böyle bir pandemi ile mücadele olabileceğini anlamak için bilim insanı olmaya gerek yok.

VAKA ARTIŞININ SORUMLUSU KİM?

Karar veren kesimler, bilim kurulunun görüşlerini ne derece uyguluyorlar? Bilim Kurulu’nun burada aldığı kararlar nedir? Bunları onaylıyor mu? Bunlar kamuoyuyla paylaşılmıyor, hiç birimiz bilmiyoruz. Sonuçta bu kararların, vaka artışların sorumlusu kim? Bunları bilmiyoruz. Bunlar net bir şekilde gözden geçirilmeli ve sorumlu olanlar, Bilim Kurulu’nun farklı görüşlerine rağmen bunu yerine getiremeyenler, mutlaka bunun hesabını vermeliler diye düşünüyorum. Bilim insanlarına baktığımızda; 13 Nisan’dan sonra cafelerde paket servislere geçilmesi vs bu pandemiyi durdurmada yeterli olmayacak. Çok daha radikal, kapsamlı tedbirlere ihtiyaç var. Tabii ki bu tür uygulamalardan mağduriyet yaşayacak kesimlerin sosyal ve ekonomik kayıplarının destek paketleri ile karşılanması gerekiyor. Yani sadece ben bu yasağı koydum demekle olmuyor. İşsizlerin, yoksulların, engellilerin bu mağduriyetlerinin giderilmesi gerek.

EN İYİ İHTİMALLE 2022'NİN ORTALARINDA TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIĞA ULAŞACAĞIZ

Bu gerçekten kötü yönetilen bir pandemi. Şu anda ülkenin daha yüzde 10’u aşılandı ve bu hızla gidilirse, 2021 de değil 2022'nin belki ortalarında, en iyi ihtimalle, bir toplumsal bağışıklığına ulaşacağız.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER