İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı: Yaptırım gücü yüksek bir yasaya ihtiyaç var

Gün geçmiyor ki sağlık çalışanlarına şiddet haberleri manşetlerde yerini alıyor. Özellikle pandemi döneminde yaşamlarını ortaya koyarak çalışan sağlıkçılar, maalesef bir de şiddete karşı mücadele vermek zorunda kalıyorlar.

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı: Yaptırım gücü yüksek bir yasaya ihtiyaç var

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. M. Lütfi Çamlı, sağlıkta şiddetin can yakıcılığıyla devam ettiğini söyledi. Çamlı, özellikle pandemi sürecinde sağlıkta şiddet ne yazık ki hiç ara vermeden sürdüğünü belirtirken, “Şiddetin altında yatan sağlıkta dönüşüm politikaları, sağlığın ticari hale gelmesi, hasta memnuniyeti odaklı sağlık sisteminin hayata geçmesinin ana neden olduğunu düşünüyorum. Özellikle hasta memnuniyeti odaklı sağlık sisteminden kaynaklı hastaların beklentileri artmakta, beklentilerin karşılanamaması durumunda da şiddet ortaya çıkmakta. Örneğin, istediği gün, istediği saatte beklemeden muayene olmak, tetkiklerinin o gün yapılması, mümkünse hemen ameliyatının olması gibi beklentiler içerisinde. Böyle bir sağlık sistemi dünyanın hiçbir yerinde yok.” dedi.

SAĞLIK SİSTEMİMİZ 'SAYISAL' ODAKLI
Sağlık sistemindeki yanlışlara da değinen Dr. Lüfti Çamlı, “Müşteri memnuniyeti odaklı, sağlıkta kaliteyi değil, sayısallığı ön planda tutan sağlık sistemimiz var. Kaç hasta bakıldı, kaç hasta ameliyat edildi yerine kaç hastanın sağlık sorunlarına çözüm getirildi araştırılmıyor. Verilen sağlık sisteminin kalitesini sorgulayan yok.” dedi.

YAPTIRIMI GÜÇLÜ YASA OLMALI
Sağlıkta uygulanan şiddetlerin cezasız kaldığını da belirten Çamlı, “Mevcut yasaların yeterince caydırıcılığı olmadığını görüyoruz. Şiddeti uygulayan saldırganın elini kolunu sallayarak dolaşmaya devam edebildiğini görmek kamuoyunda kötü bir örnek oluşturuyor. Bu şiddetlerin cezasız kalmayacağı algısının net bir şekilde topluma verilebilmesi açısından şiddete karşı mutlaka yaptırım gücü yüksek bir yasaya ihtiyaç var. Bu yasanın da etkin bir şekilde uygulanması gerekir.” şeklinde ifade etti.

“AVM'YE BİLE GÜVENLİKTEN GİRİLİYOR”
Şiddetin bir iş kazası olduğunu belirten Dr. Lütfi Çamlı, Sağlık Bakanlığı bizlerin işvereni pozisyonunda, çalışanların sağlığını ya da güvenliğini işveren olarak Sağlık Bakanlığı, hastane yöneticileri ya da kurum yöneticilerinin sağlaması gerekiyor. Dolayısıyla ihmalleri olan kesimlere gerekli incelemenin yapılması gerekiyor. AVM'ye girerken bile Xray cihazlarından taranarak girerken, hastaneye her türlü kesici aletle girilebiliyor. Bu çok önemli bir konu” şeklinde konuştu. 

YAKINDA HEKİM BULUNAMAYACAK
Yakında çalışacak hekim bulamayacağını söyleyen Çamlı, “Erken emeklilik, istifa, yurtdışına giden genç hekimlerin olduğu, zaten hekim açığı olan ülkemizde mevcut hekimleri de kaybediyoruz. Şiddet nedeniyle yurtdışına giden hekim arkadaşlarımız var.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER