İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı: Rakamlar algı yönetmeye yönelik!

Aşılamada toplumsal bağışıklığa ulaşılamazken, vaka ve vefat sayılarındaki yükseliş de tedirgin edici boyutlarda...

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı: Rakamlar algı yönetmeye yönelik!

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, aşılama oranları, toplumsal bağışıklığa ulaşmada gelinen durum ve pandemi sürecinin yönetimine dair Ben Haber'e önemli açıklamalarda bulundu.

“RAKAMLAR ALGI YÖNETMEYE YÖNELİK”
Yaşadığımız pikte baskın olan Delta varyantına karşı toplumsal bağışıklık elde etmek için gerekli tam aşılama oranının yüzde 80'ler olması gerektiğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Toplumun yüzde 80'ini yeterli dozda aşılarsak toplumsal bağışıklığa ulaşabiliriz. Şu an için yeterli dozda aşılanmadan kastımız da; 2 doz biontech ya da 2 doz sinovac+1 doz biontech ya da sinovac aşısının uygulanmış olması. Ülkenin tüm nüfusunun yaklaşık yüzde 50'sinden azında bu şekilde bir aşılama gerçekleştirilebildi. 
18 yaş üstü nüfus baz alınarak sadece 2 doz sinovac aşısı olan kesimlerin de dahil ederek yapılan açıklamalar gerçekçi değil. Yanlış algılara sebep oluyor. Sayın Bakandan, iki doz biontech ya da iki doz sinovac üstüne üçüncü doz olan yurttaşlarımızın sayısını ve toplam nüfusa göre oranlarını açıklamasını istiyoruz." dedi.

“AŞI KARŞITLARI, YANLIŞ ALGILARA SEBEP OLAN BU AÇIKLAMALARI KULLANIYOR”
Gerçek rakamların açıklanmaması, yaratılmaya çalışılan yanlış algılar yüzünden aşı tereddütlerinin giderilmesinde güçlük yaşandığını söyleyen Çamlı, “Bu kadar insan aşıladınız hala insanlar ölüyor” deniliyor. Oysa öyle bir durum yok, toplumsal bağışıklık açısından şu anda tüm nüfusta tam aşılı oranı yüzde 50'lere bile ulaşmamıştır. Bunun mutlaka kamuoyuyla paylaşılması lazım.” dedi. 

“DELTA VARYANTI ÇOK BULAŞICI”
Delta varyantı bir önceki piklerde dominant olan, alfa varyantı veya wuhan virüsünden farklı olduğunu söyleyen Çamlı, “Nisan ayında baskın hale geçen İngiltere varyantı (alfa varyantı) Çin'de Wuhan'da ortaya çıkan ilk virüse göre, en az yüzde 50 daha bulaşıcıydı. Delta varyantı ise alfa varyantına göre yüzde 50 daha da bulaşıcı. Dolayısıyla delta varyantı önceki virüslere göre çok daha bulaşıcı bir virüs. Toplumda daha hızlı yayılmasından dolayı da daha fazla sayıda vaka ve ölüm ortaya çıkabiliyor.” şeklinde konuştu.

“AŞILAMA ORANLARI AZALDI”
İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, aşılamanın haziran ayına göre çok daha fazla azaldığını belirtirken, “Haziran ayında günde 1,5 milyona yakın aşı yapılırken, şu anda 300 binlere kadar geriledi. Aşılamada ciddi bir düşme var. Buna karşın pandemi kurallarına uyum da çok azaldı. Değişik nedenleri var; iyi yönetilemeyen pandemi süreci ve yurttaşlarda yöneticilere karşı oluşan güven kaybı, bu süreçte yöneticilerin rehavete yol açacak açıklamaları, pandemi kurallarının yeterince denetlenmemesi gibi nedenleri  söyleyebiliriz. Halkta aç kapa stratejilerinin vermiş olduğu bir bıkkınlıktan dolayı pandemi kurallarına artık eskisi kadar uyulmadığını, sokaklarda insanların maskesiz çok rahat dolaşabildiğini, kapalı mekanlarda fiziksel mesafeye uyulmayan etkinliklerin, toplantıların, sosyal buluşmaların devam ettiğini görüyoruz. Bütün bunlar tabii pandeminin kontrol altına alınamamasına, enfeksiyonun devam etmesine yol açmaktadır. Hastaneye yatan ya da vefat edenlerin içinde tam aşılı yani bağışıklık sağlayabilecek şekilde aşılı kesim çok az. En fazla yüzde 2-3. Vefat edenlerin yüzde 95'e yakını aşısız ya da eksik aşılı kesimler ” dedi.

AŞILANDIK ÖLÜMLER NEDEN AZALMIYOR?
'Aşılandık ama ölümler niye durmuyor' diye vatandaşların kafasında sorular olusabildiğini söyleyen Dr. Çamlı, "Şu anda yaşadığımız pik aşısızlar pandemisi. Şu anda toplumun yüzde 50'ye yakını bizim düşündüğümüz şekilde tam aşılı. Vefatlar niye devam ediyor, toplam nüfusun yüzde 50'ye yakını tam aşılı değil. Ayrıca yurttaşlarda oluşan bıkkınlık ya da rehavet nedeniyle uyulmayan pandemi kurallarının uyulmasının denetlenmemesi. Oysa aşı olsak bile pandemi kurallarına uymayı sürdürmekteyiz. İki doz sinovactan ölenler var, çünkü 3-6 ay sonra bu aşının etkinliği düştüğü için 3.doz yapılmasına karar verildi. En az 6 milyon kişinin 3.dozu yaptırmadığı söyleniyor. Böyle kişilerde enfeksiyonun ağır geçmesi ve vefat riski daha yüksek. Bunlar hasta olup vefat ettiğinde tam aşılıydılar diyebilir miyiz?" şeklinde konuştı.

“HEP AŞI MI OLACAĞIZ” DİYE SORUYORLAR
Öte yandan Çamlı, “Bazı vatandaşlar, hep aşı mı olacağız diyebilir, şu andaki mevcut bilimin  geldiği nokta bu. Ve bilimsel verilere göre oluşturulan aşılamaları  uygulayanlar Salgında daha iyi korunuyor. Ağır hasta olma ve vefat oranları düşük. Dünyada diğer ülkelerde de benzer sonuçlar var. 

“AŞI OLSAK DA PANDEMİ KURALLARINA MUTLAKA UYMALIYIZ”
Aşı olmanın ağır hastalıktan ve vefattan büyük ölçüde koruduğunu belirten Çamlı, “Aşı koruyor ama hiç hasta olmam diye bir şey yok. O nedenle aşı olsak bile maske, mesafe ve temizliğe, yani pandemi kurallarına çok katı uymamız gerekiyor. Aşı olmamız her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Sadece bizim koruma gücümüzü arttırıyor. Toplumdaki algıyı doğru yönetmek lazım. Aşılama oranları arttığında kalkıp da “Sonbaharda maskeleri çıkartabiliriz” gibi iddialı açıklamalar yapılınca kamuoyunda 'Gerek yok ben aşılıyım zaten' gibi bir anlayışa gidiliyor ki çok sakıncalı bir anlayış.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER