İzmir iftar saati bugün kaçta?

İzmir iftar vakti bugün il genelinde oruç açacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. İzmir imsakiye sayfası içerisinde yer alan akşam ezanı ile bölgedekiler bugün iftar yapacak. Peki, Ramazan’ın ilk haftasındaki İzmir iftar saati ne zaman?

İzmir iftar saati bugün kaçta?

İzmir imsak vakti ve iftar saati 2019 Ramazan imsakiyesi sayfasında yer almaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verilerinin esas alındığı imsakiye sayfasında il il, gün gün namaz vakitleri kullanıcılarla anlaşılabilir bir şekilde paylaşılmaya devam ediyor.

Diyanet’in verilerinde yer alan bilgilere göre bugün İzmir iftar saati ise 20:17 olarak açıklandı.

İFTAR VE İMSAK VAKTİ NEDEN HER İLDE FARKLI?

Dünya’nın kendi etrafında ve Güneş’in etrafında dönmesi nedeniyle gece ve gündüzlerin başlangıç ve bitiş saatleri değişebiliyor. Bu nedenle sahur ve imsak vakti her gün ve her il için ayrı ayrı belirleniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı sahur vaktinin başladığı süreyi belirlemek için her yıl olduğunu gibi bu yıl da çalışmalarını yaparak imsakiyedeki saatleri belirliyor. cnnturk.com’da yer alan imsakiye sayfası ise Diyanet’in paylaştığı verilerle aynı şekilde her gün oruç tutmak isteyen kişilere iftar ve imsak vakitlerini kullanıcılarla paylaşıyor.

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER