İzmir depreminde 1 yıl dolmak üzere...

30 Ekim 2019 tarihinde meydana gelen, Seferihisar, Bayraklı ve Bornova ilçelerinin etkilendiği 6.9 şiddetindeki İzmir depreminde 1 yıl dolmak üzere. Depremin etkileri İzmir'de sıcaklığını hala korurken, sıkıntılar ve beklentiler de devam etmekte.

İzmir depreminde 1 yıl dolmak üzere...

BEN HABER/

İzmir Depremzeler Dayanışma Derneği ve Çevre Şehircilik Bakanlığı kanadından konuyu ele alarak Ben Haber olarak İzmir Depreminin sonrasında yaşananları değerlendirdik.

Depremzedelerin sesi olmaya çalışan İzmir Depremzedeler Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, yaşadıkları mağduriyetleri anlattı. Özkan, depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen derneğin hala yardım ve destek arayışında olan mağdurlarla dolu olduğunu belirtirken, “Dernekte, kira yardımını alamamış, evi yıkılmış bir mağdurdan tutun da, çocuğu için burs arayışında olan depremzede bir babaya rastlamanız mümkün. Binamız büyükşehir belediyesi tarafından tahsis edildi ve üyelerinin katkılarıyla ayakta duruyor.” dedi.

Kendisi de ağır hasarlı bir ev sahibi olan Başkan Özkan, sorunları ve beklentilerini, İZDEDA olarak şöyle aktardı;

DEPREM BÖLGESİNDEN EV KİRALARKEN AMAN DİKKAT EDİN!
İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, hasarlı binaları kiraya veren evsahipleri olduğunu belirtirken, vatandaşları dikkatleri olma konusunda uyardı. Özkan, “Bazı vicdansızlar var; az hasarlı ya da orta hasarlı binaları uygun fiyatla diyerek 2500-3000 TL'ye kiraya veriyorlar. Bakanlık orta hasarlı ev sahiplerine “Ya evinizi 1 yıl içinde yıkın ya da güçlendirin” diyor. Kiraya verme ya da satışla ilgili yasal bir düzenleme maalesef yok. Biz dernek olarak, mağdur edilen kiracılara çağrıda bulunuyor, haklarını yasal yollardan aramalarını öneriyoruz.” dedi.

BİNA HASARI TESPİTİNDE HANGİ KRİTERLER BAZ ALINIYOR?
Depremde kendiliğinden yıkılmış binalar hariç, yıkılma tehlisi bulunan binaları, ağır hasarlı kategorisine alındığını söyleyen Özkan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı mühendisler, tüm binaları teker teker gezdiler, demirlerinde eğrilmeler, kolonlarında kılcal çatlaklar tespit ettikleri yapıları, 'ağır hasarlı' olarak değerlendirdiler. Bunun bir alt kademesini orta hasarlı, orta hasarlının bir alt kademesini de hafif hasarlı olarak nitelendirdiler. Benim aklıma takılan şu; baz alınan neydi inanın hiçbir fikrim yok.” şeklinde konuştu.

“DEVLET KENDİYLE ÇELİŞİYOR”
Risk analiz raporlarında da çelişki olduğunu ifade eden İZDEDA Başkanı Özkan, “Devlet kendiyle çelişiyor. Önce orta hasarlı olarak nitelendirdiği binanın, 1 yıl içinde yıkılmasını ya da güçlendirmesini şart koşuyor. Risk analiz raporu sonrasında ise; 2 ay içinde boşaltman gerekiyor ve yıkılmalı diyor. Çevre ve Şehircilik Mühendislerince eviniz ağır hasarlı bulundu, hemen polis geldi ve evin etrafı güvenlik şeridiyle çevrildi. Evinizi yıkabilmeniz için 6306 sayılı kanuna göre risk analiz raporuna ihtiyacınız var ve eve girmeniz gerekiyor. Eve girmenizi yasaklayan kimdi; Bakanlık. Şimdi test için eve girmenizi söyleyen kim; yine Bakanlık..” diye belirtti.

YÜZDE 30’LUK EMSAL ARTIŞ BEDELİ MUTLAKA OLMALI
Özkan, depremden sonran proje alanlarında hasar oranına göre, ayrım yapılarak oluşturulan, farklı ödeme planlarının kendilerini zor durumda bıraktığını söylerken, “ Bu durum depremzedeler arasında, tahammülü zor bir adaletsizliği, ortaya çıkarmış durumda. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin mağduriyetlerin giderilmesine katkı sağlamak için, yüzde 30 emsal artışı kararı almasını, yaşanan mağduriyetler göz ardı edilmeden 2 yıl ödemesiz 18 yıl geri ödemeli 20 yıllık sıfır faizli depremzede desteği maksatlı bir kredi oluşturulmasını istiyoruz” dedi.

“ŞU AN YANIMIZDA KİMSE YOK”
Depremden sonraki kısa süre içerisinde kurumların ve kişilerin desteğini yoğun biçimde hissettiklerini söyleye İZDEDA Başkanı Özkan, “Şu an için yanımızda kimse yok. 79 bin hanede yaşayan, yaklaşık 400  bin insan mağdur durumda. Yaklaşık 11 aydır görüşüp, çeşitli sözler aldığımız bakanlık yetkillileri, siyasi parti temsilcileri ve yerel yöneticilerin nasıl uyuduklarını merak ediyoruz” şeklinde konuştu.

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ: DEPREM KONUTLARI TESLİM EDİLİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, deprem sonrasında yapılan çalışmaları açıklayarak bilgilendirmede bulundu.

Yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda, 213.782 adet binada hasar tespit edildiğini açıklayan bakanlığın verilerine göre, hasar tespit sayıları şöyle;

Ağır Hasarlı Bina sayısı          631
Orta Hasarlı Bina Sayısı          606
Az Hasarlı Bina Sayısı       7.765
Hasarsız Bina Sayısı        175.431     

TOPLAM 392 BİNA YIKILDI
Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, ilk hasar tespitler sonrasında, 40 adet bina can ve çevre güvenliği açısından çok riskli olduğu için acil yıkım kararı alınarak yıkıldığını söyledi. 31 adet binada riskli yapı tespiti yapılarak, yıkım kararı alınıp yıkıldığını açıklayan Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, ilk etapta toplam 71 adet binanın, ağır hasarlı ve acil yıkım kararı sonucunda da toplam 392 adet binanın yıkıldığını söyledi.

İL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLADI! BİNA HASARI NASIL TESPİT EDİLİYOR?
Hasar tespit işlemlerinin nasıl yapıldığı konusuna da açıklık getiren Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, “Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Bakanlığımız, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda görevlendirilen, mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyetlerce depremin binalara verdiği hasarın 7269 sayılı kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde gözlemsel olarak değerlendirilerek hasarsız, az, orta, ağır/yıkık olarak sınıflandırılması şeklinde yürütülmektedir. Hasar Tespiti binanın daha sonra meydana gelecek herhangi bir artçı şok karşısındaki dayanıklılık veya sağlamlık değerlendirmesi değildir. Hasar tespit çalışması, afet sonrasında yapılan bir çalışma olup, riskli bina analizi çalışmasıyla karıştırılmamalıdır.” şeklinde ifade etti.

DEPREM KONUTLARI TESLİM EDİLİYOR
Depremin ardından inşa çalışmaları hızla başlatılan konutlar, depremin yıl dönümünde vatandaşlara teslim edileceği belirtildi. Şehir içindeki 7 proje alanında yer alan 1444 konutun yapımının devam ettiği açıklandı. Bayraklı'da yapımı devam eden konutlara ek olarak yeni şehir hastanesinin  yanında 375 hektarlık alanda, 3 bin 649 konutun yapımına başlanan konutların yılbaşında vatandaşlara teslim edilmesinin hedeflendiği açıklandı. AFAD'dan hak sahibi olanlar için yeni yapılacak konutların maliyeti hesaplanacak. Maliyetlerden yüzde 40-50 indirim yapılacak. Çıkan tutarı vatandaşlarımız ilk 2 yılı ödemesiz olmak üzere 18 yılda ödeyecek. Ödemeler faizsiz olacak ve eşit taksitlerle geri ödenecek. Yine, hasar tespit çalışmalarına göre orta hasarlı olan ve risk teşkil eden binalarda oturanlar kentsel dönüşüm uygulamalarına göre yerinde veya rezerv yapı alanındaki konutlardan AFAD'dan hak sahibi olanlar için sağlanan uygun ödeme koşullarına yakın bir şekilde konut sahibi olabilecekler.

Depremzedelerin risk analiz raporlarında da çelişki olduğuna dair iddialara da yanıt veren Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, ağır hasarlı bulunarak, güvenlik şeridiyle çevrelenmiş, içeri girilmesi yasak bir eve, risk analiz raporu için, vatandaşların kendi aldıkları izinlerle binalara girdiklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2021, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER