İzmir'de en çok hangi dövmeler tercih ediliyor?

Dövme yapma geleneği MÖ 2000'lerde Antik Mısır toplumuna dayanmakla birlikte, Anadolu'nun Doğu ve Güneydoğusu'nda da, eskiden kötülüklerden korunmak, şans ve bereket inancı ile yapıldığını bilinmektedir.

İzmir'de en çok hangi dövmeler tercih ediliyor?

BEN HABER – ÇİĞDEM ÖZEN

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırmaya göre, 'Z' kuşağının en çok dini ve ideolojik figürler yaptırdıkları belirtildi. Peki İzmir'de en çok hangi dövmeler tercih ediliyor, bunun ayrıntılarını dövme sanatçısı Batuhan Akgün'e sorduk.

YUNAN TANRILARI DÖVMESİ REVAÇTA

Dövme sanatçısı Batuhan Akgün, İzmir'de genel olarak Yunan tanrılarına ait dövmelerin çok yapıldığını belirtirken, “Yunan Tanrıları arasında Poseidon, Zeus, Hades ve Hephaistos dövmeleri yapılıyor. Yapılan araştırmada dini dövmelerden bahsedilmiş ancak bizim ülkemizde hiç kimse dini dövmeler yaptırmıyor. Bizim dinimizde dövme olarak yaptırılabilecek hiçbir şey yok, besmele bile yazdırsan belli sorumlulukları var. Bana göre dövme yaptıran kişinin ona göre kendini manevi olarak terbiye edip, dikkat etmesi gerekmektedir” dedi.

DÖVMEDE YAŞ ARALIĞI DÜŞTÜ
Dövme yaptırmanın gençlerde daha fazla olduğu söyleyen Akgün, yaş aralığının düştüğünü ancak 18 yaşından küçüklere aile izni olmadan yapmadıklarını belirtti.

Pandemi döneminde hijyen açısından ilk kapanan yerlerin dövme stüdyoları olduğunu söyleyen Akgün; “Dövme stüdyolarımızda biz her şeyi bizim sıfır kullanılmaktayız. Aslında kullandığımız cihazlar açısından en çok hijyene dikkat eden sektör bizleriz. Ancak pandemi döneminde ilk kapanan, normalleşme döneminde de en son açılan sektör bizler olduk” dedi.

DÖVME FİYATLARI NASIL?

Dövme fiyatları konusunda da bilgi veren Akgün, her dövmecinin makine açılış ücretinin farklı olabileceğini söyledi. Akgün; “Dövmeciler odasının kararı üzerine belirlediği bütçe 250 TL. Ama buna uyup uymamak sanatçının elindedir. Dövmenin modeline, işçiliğine, büyüklüğüne ya da kişiye özel tasarımına göre fiyatlar değişmektedir. Benim tarzım renkli olduğu için genel olarak renkli dövme yaptırmak isteyenler beni tercih ediyorlar. Kişiye özel tasarım dövmeler de yapıyorum ve yaptığım dövmeleri bir daha asla yapmıyorum.” diye belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER