İzmir'de durum ‘hassas’

Şubat ayının son haftasında, kışı iyiden iyiye hissettiğimiz bu günlerde, İzmir’de hava kalitesi ‘hassas’ noktaya ulaştı.

İzmir'de durum ‘hassas’

BEN HABER - 

İzmir, Şubat ayının gelmesiyle birlikte kışı tam anlamıyla yaşamaya başladı. Hava sıcaklıklarındaki ani düşüş, kuvvetli fırtına ve yağış derken; ısınmak için kömür kullanımı da arttı.

Doğalgazın olmadığı bölgelerde vatandaşların ısınmak için evlerinde odun ve kömür yakması, hava kirliliğinin artmasına ve hatta zaman zaman oluşan duman nedeniyle görüş mesafesinde de azalmalar yaşanmasına neden oluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme İstasyonu verilerine göre, Bayraklı (107) ve Bornova (102) ilçelerinde Hava Kalitesi indeksi ‘hassas’ olarak ölçülürken; Karşıyaka, Çiğli, Gaziemir ve Alsancak’ta hava kalitesi ölçümünün ‘orta’ seviyede olduğu belirtildi.

Hassas seviyede kirli havanın, kirletici seviyesi 100’ün üzerine çıktığı anlamına geldiği uzmanlar tarafından belirtilirken; bu durumda koah, zatürre, astım gibi kronik solunum yolu rahatsızlığı olanların, bu günlerde kendini daha fazla korumaları gerektiğine de dikkat çekildi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER