İzmir'de aile hekimleri grevde!

1 Temmuz’da yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı iş bırakan Aile Hekimleri, Konak Meydanında toplandı.

İzmir'de aile hekimleri grevde!

BEN HABER - CANSU TEMİR AKSU

Aile hekimleri, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı bugün iş bıraktı.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Yönetim Kurulu, “Ceza yönetmeliğini kabul etmeyeceğiz, mücadelede kararlıyız” derken; Aile Hekimleri Derneği (AHEF) ise “Gönlümüz kırık, haklarımız ve verilmeyen itibarımız için sahada eylemdeyiz” açıklamasını yaptı.

Greve İzmir genelinde de katılım sağlandı. Konak meydanında toplanan Aile Hekimleri, yaptıkları basın açıklaması ile seslerini duyurdu.

30 Haziran’da çıkan son yönetmeliği eylemi duyunca Bakanlığın 1 Temmuz’dan itibaren ‘Şimdilik geri çekiyoruz’ diye Cuma günü yazı yayınlandığını ifade eden Aile Hekimleri; “Her şey 2 dudaklarının arasında. Anlamsız ve bilimsellikten uzak yönetmelikler çıkarıyorlar ve 1 gün içinde geri çekiyorlar” sözleri ile isyan ettiler.

Tam 19 aydır, soluksuz en ön cephede savaştıklarını ifade eden Aile Hekimleri; dezenfektan, maske ve benzeri birçok şeyi fahiş fiyatla ceplerinden karşıladıklarını; AVM'ye bile HES kodu olmadan girilmezken, sağlık kurumlarına kontrolsüz girilmesine rağmen cansiperane çalıştıklarını belirttiler.

Haklarının ödenmediklerinin de altını çizen Aile Hekimleri; "Hakkınız ödenmez dediniz, gerçekten de ödenmediğini öğrettiniz, ödemediniz çalıştık. Sizlerden rica ediyoruz bir daha ''hakkınız ödenmez'' demeyin ve hak ettiğimiz hakkımızı ödeyin. Sadece maddi değil bu haklar; özlük hakları, şiddetin önlenmesi ve mesleki onurumuzun korunması" ifadelerini kullandılar.

Hekimler; haklarını alana kadar bu eylemlere devam edeceklerini de belirttiler.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2021, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER