İstanbul, Ankara ve İzmir’de son durum

Yeni normalleşmeyle birlikte zor durumda olan esnaf bir nebze de olsa nefes alabildi ancak bu kez de günlük vaka sayılarında büyük patlama yaşandı. Bu hafta risk haritası açıklanmadı ancak İstanbul vaka sayısı en çok artan iller arasında yer aldı. Ankara ve İzmir'de de durum pek iç açıcı görünmüyor...

İstanbul, Ankara ve İzmir’de son durum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Mart’ta normalleşme adımlarını açıklamasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından risk haritasını paylaştı.

Dört kategoriye göre belirlenen yeni normalleşmede İstanbul yüksek riskli iller arasında yer aldı. Sağlık bakanılığının dün yayımladığı tabloya göre de İstanbul’da durum kötüye gidiyor.

27 Şubat-5 Mart tarihlerini kapsayan tabloda İstanbul vaka sayısı en çok artan dördüncü il oldu. 6-12 Mart tarihlerine ait illere göre haftalık vaka sayısında da İstanbul 111.57’den 178.25’e yükseldi.

ANKARA

Orta riskli iller arasında yer alan Ankara ise Bakan Koca’nın dün yayımladığı vaka sayısı en çok artan iller arasında yer almadı. Ancak kentte vaka sayısında artış yaşandı. 6-12 Mart tarihlerine ait illere göre haftalık vaka sayısında Ankara 100 binde 54.83’ten 68.53’e yükseldi.

İZMİR

Yüksek riskli iller arasında olan İzmir’de de vaka sayısında artış gözlemleniyor. Bakan Koca’nın dün yayımladığı vaka sayısı en çok artan iller arasında İzmir de yer almadı ancak kentte geçen haftaya göre vaka sayısında gözle görülür bir artış yaşandı.

6-12 Mart tarihlerine ait illere göre haftalık vaka sayısında İzmir 100 binde 64.47’den 78.57’ye yükseldi.

ERDOĞAN UYARMIŞTI

Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tedbirlerin aynı şekilde devam edeceğini belirterek, “Vatandaşlarımızın riski azaltmalarını, şehirlerini bu musibetten kurtulma mücadelesine destek vermesini rica ediyorum. Tedbirlere uymamamız sayesinde yeniden kısıtlamaların ve yasakların geleceğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum” demişti.

İŞTE ÜÇ İLDEKİ DURUM

Coronayla mücadelede ‘Kontrollü Normalleşme’ döneminde atılacak yeni adımlara göre, yüksek riskli kategoride yer alan İstanbul ve İzmir’de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması pazar günü devam ediyor.

Orta riskli kategorideki Ankara’da ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması tamamen kalktı. Türkiye genelinde sürdürülen 21.00 ile 05.00 saatleri arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise devam ediyor.

Orta riskli kategoride yer alan Ankara’da ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim-öğretime başladı.

İstanbul ve İzmir’de ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki sınavlar yüz yüze yapılacak.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de; Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, faaliyetlerini 07.00 ile 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürüyor.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler ise Ankara’da 09.00 ile 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER