İşsiz kadınları iş hayatına kazandırdılar

İzmir İş Kadınları Derneği'nin (İZİKAD) Konak Belediyesi işbirliği, Yaman Tekstil katkısı ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün hibe desteği ile hayata geçirdiği "İzmir Birlikte Tasarım ve Üretim Merkezi Projesi"nin eğitim ayağı tamamlandı. 7 gün süren ve 14 ayrı başlıkta yürütülen eğitimlerin sonuncusu Eğitmen Çağdaş Dorak'ın sunumuyla "Tasarım Tasarlamak" oldu.

İşsiz kadınları iş hayatına kazandırdılar

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, son eğitim öncesinde yaptığı konuşmada "Bu programın oluşması için hem yurtiçinden hem de yurtdışından değerli hocalarımız, tasarımcılarımız ve girişimcilerimizden oluşan çok değerli bir kadro ile süreci tamamladık" dedi.

3-11 Mayıs tarihleri arasında çevrimiçi olarak yapılan 14 eğitime, 280 katılımcının dahil olduğunu vurgulayan Sezgin, "Aralarında İspanya'dan Massimo Dutti tasarımcısından Sri Lanka'da iş yapan moda tasarımcısına, akademi dünyasından endüstriyel tasarımcısına kadar çok yetkin eğitmenlerden estetik tasarım ve itibar eğitimlerini katılımcılarımız ile buluşturduk" dedi.

"Kadınlar için çalışmaya devam edeceğiz"

İçişleri Bakanlığı'ndan alınan hibe ve Konak Belediyesi birlikteliğiyle İzmir'de tasarım ve teknoloji alanında bir merkez oluşturmak için ilk adımı attıklarını hatırlatan Sezgin, "30 işsiz kadına tekstil tasarımı ve makine dersleri eğitimi Mart ayından bu yana devam ediyor. Ayrıca İŞKUR'dan aldıkları harçlıklarla da aile ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Mayıs ayında vereceğimizi söylediğimiz tasarım odaklı düşünme ile ilgili eğitimleri yüksek katılımlı bir profille tamamladık. Bu kadar geniş bir yelpazede ve farklı bakış açıları kazandırma hedefli eğitimlerimizle, kadınları iş hayatına kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Eğitmenler ve verilen eğitim konuları şu şekilde oluştu:

Oğuzhan Coşkun-Tasarımın Tüketiciye Sunumu, Görsel Mağazacılık'ın Tasarıma Etkisi,

Hümeyra Tatar-Marka Konumlandırma, Yaratıcılık ve Zamanı Değerlendirmek,

Özlem Erken-Hazır Giyim Sektöründe Marka Oluşturma ve Tasarım Süreci,

Ayşe Füruzan Caman- Yaşayan Müze Tasarımı,

Sezgin Tanrıyakul-Oyun Tasarımı Nedir ve Nasıl Oyun Tasarımcısı Olunur?

Marta Maiques-Digital Design,

Elif Doğu-Tasarım Ekseninde Türkiye-İtalya Arası İş Geliştirme ve Son Trendler,

Arzu Kupsar-Görsel Tabanlı Düşünme Teknikleri,

Erol Nezih Orhon-İletişim Ekseninde Tasarımda Ortaklaşma,

Kayahan Dede-Yaratıcı Düşünce ve Tasarım Teknikleri,

Murat Arıkut-Tasarım Bakışı ile Çalışmak, Üretmek,

Roksan Sarfati-Sürdürülebilir Moda,

Aylin Onart-Estetik Tasarım ve İtibar,

Çağdaş Dorak-Tasarım...Tasarlamak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER