Hastaneye gidecekler dikkat! Sağlıkçılar bugün iş bıraktı

Sağlık emek-meslek örgütleri; TBMM Genel Kurulu’na sunulan, 'hekimler ile sağlık çalışanları' yasa teklifine karşı bugün iş bıraktı.

Hastaneye gidecekler dikkat! Sağlıkçılar bugün iş bıraktı

İzmir’deki hekimler ve diğer sağlık çalışanları da iş bırakma eylemine katıldı. İzmir Tabip Odası, Türkiye Diş Hekimleri Birliği, Aile Hekimleri Sendikası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Dev-Sağlık İş, Genel Sağlık İş, Hekim Sen, SES, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği veTürkiye Aile Hekimliği Uzmanlık Derneği (TAHUD) üyesi sağlık çalışanları iş bırakarak yasa tasarısının geri çekilmesini talep etti.

İş bırakma eylemlerinin özellikle İzmir Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi, Bozyaka Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Behçet Uz Çocuk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi, Suat Seren Gögüs Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Eşrefpaşa Belediye Hastanesi, Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi ve bu hastanelere bağlı ek hizmet binalarında etkili olması bekleniyor. Aciller, diyaliz merkezleri, yoğun bakımlar ve COVID klinikleri dışında sağlık emekçileri hizmet vermeyecek. Hekimler bugün sadece acil hastalar, diyaliz hastaları, acil ve riskli gebeler, çocuk aciller, kanser hastaları, yoğun bakım hastaları ve yatan hastalara hizmet verecek.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİ NELER?
-İnsanca yaşamaya yetecek emekliliğe yansıyacak temel ücret
-İnsanca çalışma koşulları ve güvenli çalışma ortamları
-Ek göstergelerin 3600'den 7200’e kadar kademeli olarak artırılması
-Pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı
-Personel eksikliğinin hızla kadrolu, güvenceli istihdam ile giderilmesi
-Etkin ve caydırıcı “Sağlıkta Şiddet Yasası”nın bir an önce çıkarılmasını, sağlıkta şiddetin sona ermesi
-Covid-19’un bütün sağlık çalışanları için illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı olarak kabul edilmesi
-''Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği''nin geri çekilmesi

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2022, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER