Grip vakaları koronavirüsü geçti!

Acil Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, koronavirüs ile birlikte pik yapan grip vakaları nedeniyle hastanelerden taşan kuyruklarla karşı karşıya olduklarını söyledi. Cander, önceki gün acil servise 4 bin 500'e yakın kişinin başvurduğunu aktardı.

Grip vakaları koronavirüsü geçti!

Türkiye'de soğukların etkisini göstermesiyle birlikte hastalıklar ciddi bir artış gözlenmeye başladı. Grip vakalarının koronavirüsü geçtiğini ifade eden Acil Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, koronavirüsün başladığı günden bu yana ulaşılmadık acil başvurularına ulaşıldığını duyurdu.

"Ulaşılmadık acil başvurularına ulaşmış durumdayız"
Koronavirüs tedbirlerini hatırlatan Cander, "Yaklaşık iki yıldır bu derece yoğun bir grip dalgasıyla karşı karşıya kalmamıştık. Çünkü insanlar ciddi şekilde izole olmuştu, maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine gerçekten riayet ediliyordu. Okullar kapalıydı. Şimdi ise hayat normal akışında ilerliyor. Hastanelerde hem COVID-19 hem de influenza vakalarıyla karşı karşıyayız. Şu ana kadar ulaşılmadık acil başvurularına ulaşmış durumdayız" diye konuştu.

"Grip vakaları koronavirüsten fazla"
Prof. Dr. Cander sözlerini şöyle sürdürdü: Grip vakalarının COVID-19 ile aynı belirtileri taşıdığına işaret eden Prof. Cander, "Dolayısıyla vatandaşlar 'Virüse mi yakalandım' endişesiyle hastaneye koşuyor. Semptomlara bakıldığında önceki dönemde PCR testleri pozitif gelirken şu an aynı belirtiler var ama testler negatif. Yani grip vakaları, COVID-19'dan daha fazla" şeklinde konuştu.

PCR kuyruğuna sağlam giren hasta çıkar
Yeni Şafak'ın haberine göre Prof. Dr. Başar Cander, iki yıllık mücadelenin verdiği yorgunluğa işaret ederek hastane yöneticilerinin oluşabilecek yoğunluğa karşı önlem almadığını kaydetti. Cander, "İnsanlar ilk önce kayıt kuyruğunda bekliyor, sonra muayene oluyor. COVID-19 şüphesiyle yeniden kuyruğa girip son olarak da PCR kuyruğuna giriyor. Bu süreci farklı bir model geliştirerek atlatmamız gerekiyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2022, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER