'Funtastic Aquarium İzmir' açıldı!

Tankar Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen, yönetim ve kiralamasını JLL Türkiye’nin üstlendiği Ege’nin en büyük Outlet’i Westpark’ta yüzlerce su altı canlısı, tematik bölümleri ve yerden başlayan özel akvaryum tüneli ile Ege’nin ilk ve tek akvaryumu, “Funtastic Aquarium İzmir” açıldı

'Funtastic Aquarium İzmir' açıldı!

İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği ve hafta sonları giriş kapısında kuyruklar oluşan akvaryum, İzmir ve Ege’nin ilk ve tek akvaryumu olma özelliğini taşıyor.

Yaklaşık 2.500 metrekare kapalı alan içerisinde, toplam 2 milyon litreden fazla su kapasitesi ve 230 metrelik yürüyüş yolu bulunan bu özel proje sayesinde, su altının sihirli dünyasına açılan kapılar haftanın 7 günü 10:00-22:00 saatleri arasında açık.

Köpek balıkları, vatozlar, tropik su altı canlıları, soğuk denizlere özgü türler, Ege ve Akdeniz canlıları ile su altı dünyasının hayranlık uyandıran pek çok özel canlısı, hepsi bir arada Funtastic Aquarium İzmir’de su altı meraklılarını bekliyor.

DÜNYANIN EN ÇEVRECİ AKVARYUMU

70’ten fazla tematik akvaryum ve teraryum içerisinde yüzlerce canlının sergilendiği bu özel akvaryumun en önemli özelliği; Dünya’nın en çevreci akvaryumu olması. Uzun araştırma ve geliştirme süreçleri sonucunda; güneş enerjisi ve kapalı devre ekosistemlerle zenginleştirilen proje, ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor. Aquaponic sistemler ile suda tarım yapılarak, hem su biyolojik olarak filtreleniyor hem de vejetaryen canlıların yemleri akvaryumlarda yetiştiriliyor.

Gezi yolu üzerinde ve akvaryum içerisinde bulunan, konsepte göre tasarlanmış özel dekorlar ve aydınlatmaların yanı sıra bilgi ekranları ve etkileşimli uygulamalarla su altını keşfetmek, ziyaretçiler için hem çok eğlenceli hem de ilham verici.

TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK YERDEN BAŞLAYAN TÜNEL AKVARYUMU

Tematik bölümlerden oluşan Funtastic Aqurium İzmir’de, macera, Siren Kayalıkları’nda başlıyor. Tropik denizlerin ardından Köpek Balığı Laboratuvarı, Korsan Gemi Batığı, Koi Efsanesi gibi özel temaları Soğuk Kuşak gibi sıra dışı konseptler takip ediyor. Yaklaşık 1,5 milyon litre su kapasiteli ana tank içerisinde Türkiye’nin ilk ve tek yerden başlayan tünel akvaryumu yer alıyor.

Bu benzersiz deneyimin ardından tropik dünyanın en zehirli ve en ilginç canlıları da teraryumlarda meraklıları ile bir araya geliyor.

Teraryumların ardında, zararsız su canlılarına dokunarak keşfedebileceğiniz özel bir bölüm olan “Dokun & Keşfet” yer alıyor. Bu bölümde; öğrenci gruplarına özel bir alan ile akvaryumların arka planındaki etkileyici teknolojilerin görülebileceği farklı bir bölüm de yer alıyor.

Planlı etkinlikler

Köpek balığı besleme Salı, Perşembe, Cumartesi Saat: 16:00

Vatoz besleme Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Pazar Saat: 16:00

Genel canlı besleme Pazartesi hariç her gün saat: 14.00

Funtastic Aquarium İzmir’i diğer akvaryumlardan ayıran birçok özellik var.

ÖZEL BİR AKVARYUM MODELİ

Proje planlanırken İzmir’e yakışan, eğitimin ve ilginç bilgilerin ön plana çıkarıldığı, çevreye duyarlı, su tonajına oranla Türkiye’nin en az enerji harcayan ve kendi besininin bir bölümünü kendisi üretebilen özel bir akvaryum modeli geliştirildi. Bunları yaparken de %100 yerli üretim filtreler ve ekipmanlar kullanıldı.

Funtastic Aquarium İzmir’in bir diğer önemli özelliği de akvaryumlarda sergilenen bazı özel canlıların tam anlamıyla “kurtarılmış” canlılar olmasıdır.

Akvaryumlarda sergilenen canlılar, ya kurtarılmış ya da diğer akvaryumlarla karantina tesislerinde üreyerek çoğalmış canlılardır. Sergilenen canlıların hiçbiri doğadan yakalanmış canlılar değildir.

Akvaryumun sembollerinden biri olan kum kaplanı köpek balığı ‘‘Odin’’ de bunlardan biridir.

Doğuştan tek gözü kör olarak yurt dışında bir akvaryumda kötü şartlarda sergilenmekte olan Odin, bakımı da çok güç olduğu için ufak bir tankta adeta ölüme terk edilmişken küratör ekip tarafından fark edilerek sahiplenilmiş. Özel bir operasyon yaparak, önce tarım ve orman bakanlığından gerekli izinler çıkarılmış sonra da özel donanımlı bir tır ile dört günlük bir yolculuğun ardından Türkiye’ye getirilip, gümrükleme işlemlerinden sonra hemen tedavi ve karantina alınmış. Dalgıçların özel olarak suyun altına girip elleriyle beslediği Odin, şu anda akvaryumda son derece iyi durumda su altı meraklılarını bekliyor.

Ziyaretçiler, tematik akvaryumu gezerken sadece ilginç su canlılarını görmüyorlar; dekor ekibi uzun ve son derece zahmetli çalışmaları sonucunda yapılan, gerçeğe uygun dekorlarla, İzmir’e özgü; Foça Siren Kayalıkları’ndan, Smyrna Antik Kenti’ne, Şili Paskalya Adası Heykelleri’nden, Arktik bölge dokusuna kadar birçok coğrafyayı da öğrenebiliyorlar.

Çocuklar da; hazırlanan dokunmatik ekranlarda, yine eğlenerek, balıklar hakkında birçok bilgi edinebiliyor.

Funtastic Aqurium İzmir adresi:

ADRES: R. Şevket İnce Mahallesi, 2148/9 Sokak, No.4 35540 Bayraklı, İzmir

TELEFON: 0232 503 41 23 - 0232 503 41 25 - 0549 825 31 84

MAİL ADRESİ: [email protected]

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 23:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mine Soral
Mine Soral - 2 yıl Önce

Merhaba arkadaşlar ben gittim. Osmangazi tarafında kalmaktadır. Yeni yapılan şehir hastanesinin tam karşısında ve yeni açılan wetspark alışveriş merkezinin içerisinde fiyat 75 TL di bilginize..

Ahmet Dündar
Ahmet Dündar - 2 yıl Önce

Nasıl gidilir. Bu kadar tanıtıma rağmen bulamadım

Binnaz Akşahin
Binnaz Akşahin - 2 yıl Önce

Biz gecen hafta gittik izmir bornovada yetiskin 39 tl
12 yas ve alti 29 tl kemer den 249 nolu otobüs geçiyor

İsmail Uzunyol
İsmail Uzunyol - 2 yıl Önce

Sakın gitmeyin 40tl burası için çok çok fazla 15 dakika için degmez. Ayrıca okadar büyükdegil abartıyorlar

Reyhan iltizar
Reyhan iltizar - 2 yıl Önce

Giriş ücreti nekadar

Hakkı gelmez
Hakkı gelmez - 2 yıl Önce

Açık adresini ve yol tarifini yazar mısınız

Serhat yücel
Serhat yücel - 2 yıl Önce

Nerede bu akvaryum

Filiz Filiz
Filiz Filiz - 2 yıl Önce

Giriş ücreti yetişkin 39 çocuk 29 . Çevre yolunda (bayraklı) girişi her iki istikamette benzinlik içinden, benzinlikden sonra giriş beklemeyin geçip gidiyorsunuz . Akvaryum çok güzeldi orta büyüklükte çocuklar çok sevdiler güzel zaman geçirdiler . Çocuklu aileler için kesinlikle öneririm


SIRADAKİ HABER