Fikirler Gecesi’nde kemençe rüzgarı

Institut français İzmir, 75 ülkede canlı yayınla eş zamanlı düzenlenecek “Fikirler Gecesi” etkinliğine damgasını vuracak.

Fikirler Gecesi’nde kemençe rüzgarı

Institut français tarafından her yıl Ocak ayının son Perşembe gecesi düzenlenen Fikirler Gecesi, bu yıl çevrimiçi etkinlikler ile kutlanacak. Katılımcı ülkelerin seçilen etkinlikleri Institut français Paris’in girişimi ile 28 Ocak’ta 24 saat sürecek bir canlı yayınla tüm dünyadan izlenebilecek. İzleyiciler Japonya’dan ABD’ye kadar uzanan sohbet, tartışma ve müzikle dolu bir gün geçirecek. Institut français Türkiye, “Yakın” temasıyla düzenlenecek olan Fikirler Gecesi’ne dört etkinlikle katılacak. Institut français Türkiye’nin Ankara, İstanbul ve İzmir ekipleri tarafından hazırlanan etkinliklerin tamamına katılım ücretsiz olacak. 

Institut français İzmir, Fikirler Gecesi'nde müzik rüzgarı estirecek. Ünlü kemençe sanatçısı Derya Türkan, 28 Ocak Perşembe Günü saat 20.00'de katılımcıları Yunanistan’dan Türkiye’ye uzanan müzikli bir yolculuğa çıkaracak. Kendisine Ses Sanatçısı Dilek Türkan ve Kanun Sanatçısı Serkan Mesut Halili eşlik edecek. Institut français İzmir Müdürü José-Maria Queirós “Geçmişten gelen Türk-Yunan yakınlığını müzik ve ortak kültür aracılığıyla ele almak üzere Türk ve Yunan kemençe sanatçıları Derya Türkan ve Sokratis Sinopoulos’u bir araya getirmeyi planlamıştık. Ancak sanatçı Sinopoulos, pandemi koşulları ve seyahat kısıtlamaları sebebiyle İzmir’e gelemedi. Bu sebeple programı değiştirmek zorunda kaldık” dedi.

Türk-Yunan yakınlığı ele alınacak
Queirós, pandemi döneminde insanları fiziken olmasa da kültürel olarak bir araya getirebilmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Müziğin kültürel bir miras olduğuna dikkat çeken Queirós “Bu iki ülke hem besteler hem de enstrümanlar açısından, Ege Denizi’nin iki kıyısında, adalarında ve hatta tüm Akdeniz’de yoğun benzerlikler taşır. Müzik, bu yakınlığın bağını, sembolünü hatta uyumunu simgeler. Tam da bu yüzden çalışmalarının temelini bahsi geçen kültür mirasından alan, fiziksel ve sanatsal yolculuklarla beslenen bu üç müzisyeni etkinliğimiz dahilinde bir arada ağırlayacağız” dedi.
 
Fikirler Gecesi’nin tüm etkinliklerine katılım için Institut français Türkiye Facebook sayfası ile detaylı program www.ifturquie.org adresinde yer alıyor. Institut français İzmir tarafından düzenlenecek olan sohbetli konser Youtube ve Facebook’dan yayınlanacak. Etkinliklerde çeviri de yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER