Fatih Altaylı'dan Hakan Ural'a Montrö tepkisi!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, oyuncu Hakan Ural'ın Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yaptığı yorumlara tepki gösterdi

Fatih Altaylı'dan Hakan Ural'a Montrö tepkisi!

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Kanal D’de yayınlanan 'Neler Oluyor Hayatta' programında magazin gündemini yorumlayan oyuncu Hakan Ural'ın Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yaptığı yorumlara ilikin olarak, "Adam sabah magazin programı yapıyor. Araya Montreux Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili müthiş fikirlerini sıkıştırıyor. Belli ki ne sözleşmeyi görmüş ne sözleşmenin içeriği ile ilgili bir bilgisi var. Zır ötesi cahil. Söylediği her şey yanlış. Saçmalıyor. Zırvalıyor. Ama müthiş bir fütursuzluk içinde. Söylediği 10 şeyin 9’u yalan, 1’i de yanlış. Bunları rahat rahat çıkmış ekranda anlatıyor. Muhtemelen kendisi kadar cahil olan izleyici kitlesi de buna inanıyor. Ve Hakan Ural gibiler bu cehaletleri sayesinde alkışlanıyor. İş buluyor, o koltuklara oturtuluyor" dedi. 

Altaylı, "Mesele Hakan Uralların cehaleti değil. Mesele Hakan Uralların alim yerine konması, yönetimler tarafından saygı görmesi. Cahil hadsizliğinin kutsanması. Hakan Ural’ın bilgili olduğu magazin konularında konuşmasına hiçbir şey diyemem. Ama Hakan Uralların her konuda alim kesilmesi bir ülkenin dramıdır. Bakın size bir şey söyleyeyim. Geçmişte bilginin yerine cehaleti yücelten iki ülke vardı. Bunlardan biri Kamboçya diğeri Afganistan. İkisinin bugünkü hali ortada. Yani yolun sonu belli. İster ilerlersiniz, ister geri dönersiniz" görüşünü savundu. 

NE OLMUŞTU?

Hakan Ural yayında "Montrö yapıldığında boğazlardan 3 bin gemi geçiyordu, Bugün bu rakam 50 bini, 2023 de bu rakamın bini geçmesi bekleniyor. Ve tek kuruş para alamıyoruz, denetleyemiyoruz. 8 Milyar dolar üstü kaybımız var" demişti. AYrıca Kanal İstanbul'u yabancı büyük devletlerin de istemediğini savunan Ural, Kanal İstanbul'la birlikte ülkenin gelirlerinin artacağını da belirtmişti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil Ertuğrul
Halil Ertuğrul - 2 ay Önce

Hakan bey sadece cahil değil aynı zamanda yalancısın;
1-Montrö'den rahatsız olan tek devlet ABD'dir başka yok çünkü dünyada serbest dolaşamadığı ve karıştıramadığı tek yer de Karadeniz.
2-Montrö yapıldığında 3.000 gemi geçiyormuş da şimdi 30.000 geçiş 2023 yılında da 86.000 geçmesi bekleniyormuş.
Nasıl da uydurdun birader;
Gerçek rakamlar şu şekilde 2006'da 56.606 olan ve 2019'da
41.112'ye kadar gerileyen İstanbul Boğazı'ndan geçiş yapan gemi sayısı 2020'de 38.404'e geriledi.
3-Tek kuruş almıyoruz demişsin bu da cehalet;
Montrö Türk Boğazlar Sözleşmesi'ne göre Boğazlardan geçiş yapan savaş gemilerinden ücret alınmıyor. Ancak, ticaret gemileri, Türk Boğazlarından herhangi bir limana uğramaksızın geçiş yapsa bile ücret ödüyor. Kılavuzluk ve römorkör hizmetleri ile sağlık denetimi de ücrete tabi. Altın-Frank üzerinden alınan ücretler, Bülent Ulusu hükümeti döneminde Şubat 1983'te, ABD Doları üzerinden tahsil edilmeye başlanmıştı.”
4-Yapılacak kanal Boğaz'a göre göre daha uzun mesafe daha sığ ve daha dar.
Kanal uzunluğu 45 km. , İstanbul Boğazı 30 km
Kanalın derinliği 25 metre, İstanbul boğazı derinliği 110 metre
Kanalın eni 145 metre ,İstanbul boğazının en dar yeri 698 metre
***
Bir daha bilmediğin konularda cahil cahil konuşma.

SIRADAKİ HABER