Fahrettin Koca’nın sözleri açıklanmayan vaka sayısını ortaya çıkardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamadaki satır arası bir oran, bildirilmeyen koronavirüs vaka sayılarına ilişkin önemli bir ipucu verdi.

Fahrettin Koca’nın sözleri açıklanmayan vaka sayısını ortaya çıkardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamadaki satır arası bir oran, bildirilmeyen koronavirüs vaka sayılarına ilişkin önemli bir ipucu verdi. Koca’nın açıklaması, Türkiye’de toplam vaka sayısının 1,2 milyonun üzerinde olduğuna işaret ediyor.

Birgün'den Uğur Koç'un haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs ölüm oranına dair yaptığı açıklama, açıklanmayan toplam vaka sayısına dair önemli bir ipucu verdi. Koca’nın açıklamasına göre Türkiye’de toplam koronavirüs vaka sayısı 1 milyon 200 binin üzerinde.

Türkiye’de koronavirüs salgınına ilişkin birçok bilgi paylaşılmıyor. Bunların en önemlisi ise vaka sayıları.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre Bakanlık, PCR testi pozitif çıkan ve semptom gösteren kişileri ‘hasta’, göstermeyenleri ise ‘vaka’ olarak kabul ediyor. Türkiye’de açıklanan sayılar ise sadece Bakanlığın sınıflandırmasındaki ‘hasta’lara ilişkin.

Ancak bu ayrım da kamuoyunun bilgisi dahilinde yapılmış değil. Bakanlık, 29 Temmuz’da koronavirüs tablosunda sessiz sedasız bir değişiklik yaparak ‘vaka’ ifadesini ‘hasta’ ile değiştirdi. Salgının yükseldiğine, gerçek sayıların açıklanmadığına dair tüm eleştirilere karşılık Bakan Koca, “Gizlesek nereden bileceksiniz?” demiş ve “Verdiğimiz tabloda asla bir yanlışlık söz konusu değil” iddiasında bulundu.

Bu iddianın üzerinden çok zaman geçmeden, Bakanlığın tüm pozitif vakaları açıklamadığı ortaya çıktı, Bakan Koca da ‘hasta’ ve ‘vaka’ ayrımı yaptıklarını kabul ederek sayıların açıklanmadığını itiraf etti.

SATIR ARASINDAKİ ORAN

Sağlık Bakanı Koca’nın bugün yaptığı açıklamadaki bir satır arası ayrıntı ise salgının boyutuna dair dikkat çeken bir bilgi verdi.

Koca, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada 29 Temmuz’daki tablo değişikliğine kadar, “Asemptom hastaları da sayıyorduk” dedi.

Koca, sözlerinin devamında ise, sayıların gizlenmesine dair eleştirilere “Oranlar belli. Bu tür açıklama aslında benim Bakanlığımın da aleyhine. Çünkü hasta sayısına oranla ağır hasta ve vefat çok fazla görünüyor ve sanki biz tedavide başarısızmışız gibi bir sonuç çıkıyor. Oysa böyle bir şey yok” yanıtı verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER