EYT'liler isyan etti: Bıçak kemiğe dayandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “EYT'liler emekliliğimizi planladığımız için bize haksızlık yapıldı diyorlar. Çalışma programı içinde var. Ama aşama aşama çözüyoruz. Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin durumu, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel...” dedi.

EYT'liler isyan etti: Bıçak kemiğe dayandı

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

Bu sözlerinin ardından EYT'liler (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) umutlarını biraz daha kaybederken, İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Doğan Türker Ben Haber'e değerlendirdi.

Her platformda EYT'lilerin sıkıntılarını dile getiriyorsunuz. Aynı zamanda tüm siyasi partilerle iletişim halindesiniz. Bakan Bilgin'in yaptığı açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakanın açıklamasını hayretle izliyoruz. Daha önce biliyorsunuz sosyal medyada ve haberlerde 'EYT ile ilgili çalışmaya başlanıldı' denildiği zaman da buna inanmamıştık. Bakanın 'Sorunları çözeceğiz' demesi bize çok inandırıcı gelmiyor. Sadece oyalama ve seçim taktiği diyoruz. Bizleri oy potansiyeli olarak görmesinler, bizler mağdur insanlarız. 22 yıldır süren mağduriyetin hala ötelenmesi, sıraya konulması ne anlama geliyor. Bu insanları görmemezlik, duymamazlık, kaale almamazlık oluyor. Bakan 'Bunlar haksız, boşu boşuna hak arıyor' diyemiyor. Çünkü haklıyız ve haklı olduğumuzu da herkes biliyor. Ama maliyetinden, devlete yükünden bahsediyorlar. Tamam da sen işsizlik sorununu çözemiyorsan benim problemim değil ki. Ben yıllardır para yatırmışım, vergi  ödemişim, zaten devletten bir şey istemiyorum, benim ödediğim paraları bana geri verecek. Bunu siz harcadıysanız, bütçede para yok demek EYT'lilerin sorunu değil. Biz her zaman şunu söylüyoruz; Mağduriyetin maliyeti sorgulanmaz. 

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

EYT'liler çalıştıkça emekli maaşları da belli bir oranda düşüyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Evet 2008'de çıkardıkları yasa insanları tamamen açılığa, sefalete sevkeden bir yasa. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 1200 TL olan ücretler 2500 TL'ye çıkartıldı. Bu da 2008'de çıkartılan aylık bağlama oranlarının çok aşağı seviyelere düşürülmesinden kaynaklanıyor. Biz diyoruz ki; yeni kararnamelerle düzeltileceğine aylık bağlama oranları düzeltilsin. Bugün 4250 TL olan asgari ücretle geçinmek imkansızken 2500 TL emekli maaşı. Emekli maaşını alan kişi o yaşta ikinci bir işte nasıl çalışıp da evini geçindirebilir. Böyle bir mantıksızlık, adaletsizlik var mı? Biz sıraya koyulmasını kabul etmiyoruz. Artık zamanı gelmiştir, çoktan da geçmiştir. Bizi kimse seçim malzemesi olarak görmesin, eğer bu mağduriyetimiz devam ederse, o sandık önümüze geldiği zaman gerekeni yaparız. Artık bıçak kemiğe dayandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER