ETİK Başkanı İşler: Ne yazık ki önümüzü göremiyoruz, yarını planlayamıyoruz

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler; koronavirüs salgını sürecinde en büyük zarara uğrayan turizm sektörüne ilişkin yaptığı açıklamada; “Acı reçeteye boyun eğmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

ETİK Başkanı İşler: Ne yazık ki önümüzü göremiyoruz, yarını planlayamıyoruz

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, içinde bulunduğumuz tam kapanma süreci, en büyük darbeyi bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizmi vurdu.

Salgının başından bu yana zor bir dönem geçiren sektör temsilcileri, tam kapanma sonrası başlayacak yeni dönemden umutlu olsa da, şu anki durumu karamsar bir tablo olarak görüyor.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Ben Haber’e yaptığı açıklamada; “Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde mutasyonlu virüs, vaka ve vefat sayılarının artışı üzerine alınan kararlar rezervasyonları durdurdu, hatta iptaller gelmeye başladı. Almanya ve ABD'nin Türkiye'ye yönelik seyahat uyarılarından sonra Rusya uçuş yasağı kararı sektörde karamsarlık yarattı” ifadelerini kullandı.

“ACI REÇETEYE BOYUN EĞMEK ZORUNDAYIZ”

“Son bir ay içinde ortaya çıkan tablo her şeyi alt üst etti” diyen İşler; “Ramazan ayında alınan kısmi kapanma kararıyla vaka ve vefat sayıları düşmeyince bu kez Ramazan Bayramı sonuna kadar tam kapanmaya gidilmesi kararlaştırıldı. Bayram seyahatlerinin, iş için olanlar da dahil, zorunlu olmayan tüm seyahatlerin yasaklanmasını da içine alan bir kapanmaya gidildi. Acı reçeteye boyun eğmek zorundayız. Sezonu kaybetmemek için gerekirse bayramı feda etmeye razı olduğumuzu belirtmiştik. Bayram seyahatlerinin, iş için olanlar da dahil, zorunlu olmayan tüm seyahatlerin yasaklanmasını da içine alan bir kapanmaya gidilmesi gerektiğini dile getirmiştik” dedi.

"KISA ÇALIŞMA ÖDENİĞİNİN UZATILMASI POZİTİF ETKİ OLUŞTURDU"

Kısa çalışma ödeneği uygulamasının uzatılmasının sektör için oldukça önemli olduğunu da vurgulayan İşler; “Kısa çalışma ödeneği uygulamasında 31 Mart 2021 son gün olarak belirlenmişti. Turizm sektörünün temsilcileri olarak Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya geldiğimiz toplantıda sektörün sorunlarını ve beklentilerini dile getirirken uygulamanın sürmesini talep ettik. Sayın Cumhurbaşkanı, Mart ayında sona eren kısa çalışma ödeneği uygulamasına 1 Nisan'dan geçerli olmak üzere devam edileceğini açıkladı. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak uygulama yalnızca turizm değil, tüm sektörler için geçerli. Kısa çalışma ödeneği uygulaması, turizm sektörü için son derece önemli olan istihdamın korunması konusunda pozitif etki oluşturdu. Turizm çalışanlarının başka sektörlere, başka mesleklere kaymasını önledi” şeklinde konuştu.

“Bu uygulamanın sürmesi, önümüzdeki dönemde yetişmiş, kalifiye elemanlarını koruyan turizm sektörüne daha verimli ve daha nitelikli hizmet verme imkanını sağlamış olacaktır” diyerek sözlerine devam eden İşler; “Turizm sektöründe Mayıs sonunda sona eren KDV indirimlerinin Haziran sonuna kadar devam edeceğinin açıklanması da sevindirici” dedi.

“ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYOR, YARINI PLANLAYAMIYORUZ”

Turizm sektörünün canlanması ve eski günlerine dönebilmesinin ancak sosyalleşmeye bağlı normalleşmeyle mümkün olduğunun altını çizen İşler; “Bütün bunlar hızlı ve kapsamlı aşılama, vaka ve vefat sayılarının düşmesiyle gerçekleşebilir. Normalleşmeyi ümit ederken önce kısmi, ardından tam kapanma geldi. Ne yazık ki önümüzü göremiyoruz, yarını planlayamıyoruz. Temmuz, Ağustos aylarında turist gelir mi, gelmez mi bilmiyoruz. Eğer olumlu gelişme sağlanırsa, yılın ikinci çeyreğinden sonra tatil taleplerinin artmasını umuyor ve diliyoruz. Bu yılın turizmine son dakika gelişmelerinin damga vuracağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“SEKTÖR OLARAK MİSAFİRLERİMİZİ AĞIRLAMAYA HAZIRIZ”

Açık olan tesislerin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kriterleri doğrultusunda aldıkları Güvenli Turizm Sertifikası'nın gereklerini yerine getirerek faaliyet gösterdiğini dile getiren İşler; “Sektörde çalışanları aşılama çalışmaları da hızla sürüyor. Umarız aşı tedariği sürecinde ve aşılama evresinde sorun yaşanmaz ve yol alınır. Sektör olarak yurt içinden ve yurt dışından gelecek misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Bu arada, tatil yapabilme imkanı bulan tatilcilerin özellikle butik otellere, villa otel tipi konaklama tesislerine, izole edilmiş odaları bulunan otellere ilgi gösterdiğini, karavan ve kamp alanlarına ilginin arttığını gözlemledik. Umarız tesislerimiz gibi önlemler alınıyordur. Güvenli turizm belgesine sahip olmayan tatil yerleri gereğince ve yeterince denetleniyordur. Bu durum tüm sektörü, elbette otel rezervasyonlarını etkileyecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER