Esnaf mutlu ama bu yeterli mi?

Kabine toplantısı sonrası açıklanan karar, en çok esnafı mutlu etti. Esnafı memnun eden bu kararlar doğrultusunda Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı Ben Haber’e önemli açıklamalarda bulundu.

Esnaf mutlu ama bu yeterli mi?

CANSU TEMİR AKSU - BEN HABER

Dün gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni normalleşme adımları kapsamında alınacak tedbirleri açıkladı.

Koronavirüs kısıtlamaları kapsamında en çok zarar gören esnaf ise, açıklanan kararları büyük bir heyecanla ve merakla bekledi.

Açıklanan kararlar doğrultusunda kafeler, lokanta ve restoranlar cumartesi günü dahil olmak üzere saat 07.00 ile 19.00 arası açık olacak ve yüzde 50 kapasiteyle hizmet verecekler. Ayrıca; lokantalar 24:00’e kadar paket servis hizmetini sürdürebilecek.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ

Esnafı memnun eden bu kararlar doğrultusunda Ben Haber’e açıklamalarda bulunan Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı; sadece esnafın değil, İzmirlilerin de belli kurallara önem vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Şanlı; “Esnaf aylar süren bir beklentiden sonra dün gelen sevindirici haberlerle bugün kepenklerini, açıklanan kurallar doğrultusunda açtı. Hayırlısı ile bugünden itibaren işletmelerimiz açılmaya başladı. Kademe kademe, öncelikle temizlikler yapıldı. Şu andan itibaren de işletmelerimiz, gelecek olan misafirlerimizi ağırlamaya, açıklanan 14 kural doğrultusunda hazırlar” dedi.

VERGİ ÇIKIŞI

Açıklanan kararların; esnaf için çok güzel bir başlangıç olduğunu ancak geçen süre zarfında çarkların kredilerle de döndüğüne vurgu yapan Şanlı; “Bizim bir çok vergimizi ötelediler evet ama, ötelenen vergilerimiz, taksitlendirilen vergilerimizin bazıları dün itibari ile başlamıştı. Ama gelir olmadığı için, ödemeler de yapılamadı. Aslında burada yapılması gereken, devletimiz alacağı vergilerle ilgili ana parayı taksitlendirecek ama 1 yıl sonra faizlerini silerek bunu başlatması lazım. Çünkü şu anda bizim bir şeyler kazanmamız lazım ki, bu vergileri, borçları ödeyebilelim. Öbür türlü, ödeyemiyoruz ve başa dönüyoruz. Önümüze bakarak ilerlemek istiyoruz” dedi.

AŞILAMA VE TEST VURGUSU

Yüzde 50 kapasite bile olsa, çalışanların daha fazla insanla karşılaşacağını da ifade eden Şanlı, aşılama çalışmalarına ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.

Şanlı; “Devletimizin öncelikli gruplar arasında, bizleri de alması lazım. Biliyorsunuz, gelen misafirlerimiz ile devamlı ilgilenecekler. O konuda daha duyarlı olunması lazım. 15 günde bir de olsa çalışanlara test yapılması lazım. Bir de, bizim de gelen müşterilere karşı duygusal olmamamız lazım, HES kodlarını kontrol etmeliyiz. Aksi bir durumda belki tekrar kapanmaya gidilecektir. Bunların yaşanmaması için, hem İzmirlilerin hem bizlerin karşılıklı anlayış içinde olması lazım” dedi.

Şanlı; “Biz esnaf olarak bu yüzde 50 kuralına tabii ki uyacağız ama mesela Kordon'da çimlerde ne yazık ki sosyal mesafe dikkate alınmıyor. Burada İzmirlilerin de duyarlı olması lazım. Kendi aralarında mesafeler koyması lazım. Karşılıklı bir anlayış ve çaba doğrultusunda bu süreçleri atlatmamız lazım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER