Ersoy: Kritik bir bölge, yeni deprem gelebilir

Ege ve Akdeniz beşik gibi... Son olarak Muğla'nın Datça açıklarında 5,5 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy 5,5'lik depremin konumuyla ilgili yeni bilgiler verdi, bölgenin önemine dikkat çekti.

Ersoy: Kritik bir bölge, yeni deprem gelebilir

"KRİTİK BİR BÖLGE, YENİ DEPREM GELEBİLİR"

"Bunun ardından bir deprem gelir mi, gelir elbette. Burası o kadar kritik yerlerden bir tanesi." Datça açıklarındaki 5,5'lik deprem için bu yorumu yaptı. Bölgenin her zaman deprem oluşturabilecek yapıda olduğunu söyledi.

"HEM YENİ DEPREM HEM TSUNAMİ GETİREBİLİR"

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Ege ve Akdeniz'deki depremleri CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirdi. Datça açıklarındaki 5,5'lik depremin yeni depremleri getirebileceğini söyledi. Türkiye sınırları içerisinde olmamasına rağmen, Girit ile bu bölge arasındaki yerde 8'in üzerine çıkan depremler bile meydana gelebilir Hem deprem olabilir, deniz içinde olduğu için kritik tsunami meydana gelebilir ve volkanlar da faaliyete geçebilir" diye konuştu.

SICAKLAR DEPREMİ TETİKLİYOR MU?

Peki, aşırı sıcakların deprem üzerinde etkisi var mı? Prof. Dr. Ersoy, "Vardır dememiz mümkün değil. Kışın da deprem olabilir, yazın da deprem olabilir. Yazın olması şu anda tesadüf olarak söylemek gerekiyor" yanıtını verdi.

"YAPI STOKLARI YENİLENMELİ"

Ersoy, yapı stoklarının mutlaka yenilenmesi gerektiğinin de altını çizdi. "5,5'te hasar meydana gelmez. Demek ki bir zafiyet var. O yüzden güçlü yapılar, depreme güvenli yapılar yapmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER