Erdoğan'dan duvar açıklaması: Giriş çıkışları engelleyeceğiz

İran hududunda alınan önlemleri inceleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son 4 saatte 22 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ayrıca Akar, Batı Karadeniz'deki sel felaketinin ardından mahsur kalan vatandaşların tahliyesi için TSK'ya ait iki geminin Sinop'a gitmek üzere yola çıktığını söyledi. Akar'dan çalışmalara ilişkin bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'da sınır birliklerine seslendi. Erdoğan, "Sınırlarda ördüğümüz duvarlarla giriş-çıkışları engelleyeceğiz" dedi.

Erdoğan'dan duvar açıklaması: Giriş çıkışları engelleyeceğiz

Milli Savunma Bakanı Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ile İran hududunda alınan önlemleri inceledi.

Havadan ve karadan yaptığı incelemelerin ardından Akar ve Komutanlar, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ve hudut birliklerinin komutanlarıyla 6. Hudut Tugay Komutanlığı’nda bir araya geldi.

İran hududundaki tabur, birlik, karakol ve üs bölgelerine ilave takviye yapıldı. Hudutta her zamankinden daha yoğun bir şekilde tedbir alındığını dile getiren Akar, "Her gün 150’den fazla bölgede pusu ve keşif faaliyeti gerçekleştiriliyor. Termal gece görüş cihazları dahil bin civarında keşif gözetleme vasıtamızla faaliyet gösteriyoruz" sözlerini kullandı.

SEL BÖLGESİNİN TAHLİYESİ İÇİN GEMİ

Batı Karadeniz'deki sel felaketinin ardından bölgede TSK'ya ait helikopterlerin arama-kurtarma çalışmalarına devam ettiğini hatırlatan Akar, "Bölgeye ayrıca 2 yatay kaydırmalı köprü tankı ile 3 sabit köprü aracı gönderildi. Bunların yanı sıra Sinop Türkeli’nde devam eden kurtarma çalışmalarına destek sağlamak, mahsur vatandaşlarımızın ve araçlarının tahliyesi için görevlendirdiğimiz iki gemimiz de yola çıktı" açıklamasında bulundu.

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadelenin aralıksız devam ettiğini vurgulayan Akar, "Barış Pınarı Harekat bölgesinde sızma girişinde bulunan 14 terörist etkisiz hale getirildi. Ayrıca Hava Kuvvetlerimizin harekatı sonucunda Gara bölgesinde 6 terörist etkisiz hale getirildi. Hakurk bölgesinde ise 2 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece 24 saat içinde 22 terörist etkisiz hale getirildi. Mücadelemiz devam edecek. Bizim tek hedefimiz teröristler. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar da mücadele devam edecek. İnşallah asil milletimizi terör belasından kurtaracağız" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HUDUT BİRLİKLERİNE SESLENDİ

Önlemlerin bir kez daha ele alındığı toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüşen Bakan Akar, çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Sonrasında hudut birliklerinin komutanlarına hitap eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Çok farklı bir dönemden geçiyoruz, bir taraftan sel afetleri bir taraftan yangınlar. Bütün bunlar devam ederken bir de dedikoduya dayalı bir sıkıntı. Bu dedikoduya dayalı sıkıntıları da inanıyorum ki sizler bertaraf edeceksiniz. Bunları da aşmamız gerekiyor çünkü bir yalan terörü Türkiye'de estiriliyor. Bu yalan terörünü biz sizinle beraber aşacağız. Özellikle de bu sınırlarda ördüğümüz duvarlarla giriş-çıkışları da tamamen engellemiş olacağız. Çünkü bu hudutlardaki duvarlarımız bizim emniyet, güvenlik duvarlarımızdır. Bunu sizler başardığınız takdirde TSK'nin, güvenlik güçlerimizin yükü daha da hafifleyecektir. Bu duygularla sizleri tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum."

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2021, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER