Erdoğan açıkladı: Hafta sonu kısıtlaması kalkıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, merakla beklenen 'hafta sonu kısıtlaması'na da değindi. Erdoğan; "düşük ve orta riskli illerde kalkacak kısıtlama kalkacak" dedi.

Erdoğan açıkladı: Hafta sonu kısıtlaması kalkıyor!

Tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de salgının seyriyle ilgilidir. Salgının yayıldığı ortamda normalleşme adımlarını atmak mümkün değildir. Türkiye coğrafi alan ve nüfus itibariyle büyük ülke oülduğu için adımlarımızı kademeli olarak atmamız gerekir.

100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdık. 81 vilayetimizi renklere ayırdık. Her hafta risk durumuna göre değerlendirilecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıha kurumuzu yeni düzenlemeler girecektir.

İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek.

Normalleşme adımlarının prensipte nasıl atılacağını kapsamlı görüştük. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021, 20:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER