Elektrik faturaları, kepenkleri erken kapattırıyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), konutlarda eylül itibarıyla geçerli olacak elektrik tarifesine yüzde 20 zam yapıldığını bildirdi.

Elektrik faturaları, kepenkleri erken kapattırıyor!

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

EPDK'den yapılan açıklamada, salgının etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya-Ukrayna savaşının başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirdiği belirtildi.

Elektriğe art arda gelen zamların ardından küçük esnaf ve yiyecek sektöründe hizmet veren dükkanlar açılış ve kapanış saatlerinde değişikliğe gitmek zorunda kaldı. 

GELİR GİDERİ KARŞILAMIYOR

Kemeraltında yiyecek sektöründe dükkanı olan bir esnaf, "Elektriğe gelen zamlar, bizleri maalesef tasarruf etmek zorunda bıraktı. Daha fazla müşteriden sağlayacağımız kazanç ne yazık ki elektrik faturalarımızı karşılamıyor. Bu nedenle işletmemizde mesai saati değişikliğine gitmek zorunda kaldık. Elektrik faturalarının ardından açılış saatimizi 9'dan 11'e aldık. Kapanış saatimizi de 21.00'dem 19.00'a çekmek zorunda kaldık" dedi.

EPDK'DAN ZAMLARA AÇIKLAMA

Öte yandan EPDK'den yapılan açıklamada, "Bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir. Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji ham madde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebiyle nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için yüzde 30, sanayi abone grubu için yüzde 50 artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 lira olmuştur." denildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2022, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER