Düzce'de depremin yaraları sarılıyor

DÜZCE'de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan yapılarda temizlik ve enkaz kaldırma çalışması sürüyor. Depremde yıkılan 50 bin kapasiteli tavuk çiftliğinde de mahsur kalan civcivleri kurtarmak için çalışma yapılıyor.

Düzce'de depremin yaraları sarılıyor

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 23 Kasım günü saat 04.08'de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde yıkılan yapılarda enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı. Düzce'nin Dedeler Mahallesi'nde depremde yıkılan 50 bin kapasiteli tavuk çiftliğinde de çalışmalar sürüyor. Dün yapılan çalışmalarda 30 binden fazla civciv kurtarıldı. Mahsur kalan civcivleri kurtarmak için iş makinesi ile enkaz kaldırılırken, çiftlik çalışanları da çevrede canlı kalan civcivleri kafeslere topluyor.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren işletme sahibi Ömer Aslan, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün çatının üzerini kaldırarak oradaki enkazı alacağız. Alt kattaki malzemeleri de kaldıracağız. En altta 10 bin canlı hayvan bulma hedefimiz var. Yaptığımız kontrollerde öyle olduğunu düşünüyoruz. Onların canlı çıkarılmasını sağlayacağız. Hızlı hareket ediyoruz. Devletimiz gerekli çalışmaları yaparak bize araç ve ekipman takviyesi yapacak. Hayvanlarımız canlı, bugün aslında daha hareketli olmaları lazım ama hava soğuk olduğu için birlikte duruyorlar. Dün 6 bin civarında kurtarma yaptık. Önceki gün de 25 bin civarında tavuk kurtarmıştık. Yani 30 bin tavuk kurtardık. Bugün 10 bin daha kurtarmayı planlıyoruz."

HASARLI YAPILARIN YIKIMI İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLANILDI

Düzce'nin Gölyaka ilçesindeki 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından ekiplerin hasar tespit çalışmaları sürüyor. Ağır hasar gören ve yıkım kararı çıkarılan yapılar iş makineleri, öğle saatlerinde depremin merkez üssü Gölyaka ilçesine yaklaşık 10 kilometre mesafedeki Sarıdere köyüne getirildi. İşlemlerin tamamlanmasının ardından, ağır hasarlı yapıların yıkımına akşam saatlerinde başlaması bekleniyor.

Depremde Sarıdere Köyü'ndeki iki katlı evi hasar gören ve başlayacak yıkım öncesinde evini boşaltan Mestan Keskin (72) "Allah'tan gelen bir şey eyvallah diyoruz. Zelzeleye uykuda yakalandık, dışarıya çıktık. Hemen ateş yakıp sabahladık. Evin üst bölümlerinde büyük hasar var ve şu an kullanılmayacak durumda. Bakanlarımız gelip baktılar, 'Burada durulmaz. Sen canını sıkma amca, biz gerekeni yapacağız' dediler. Biz şimdi evin camlarını söktük, eşyaları çıkardık bekliyoruz."

'HİÇ DURMADAN AĞLIYORUZ'

Hasar gören evini kendi imkanlarıyla yaptırdığını ve hasar gören haline çok üzüldüklerini ifade eden Keskin "Hiç durmadan ağlıyoruz, ben bu evi hiç yok yerden yevmiyelerle yaptım. Varlıkta değil, yoklukta yavaş yavaş yaptık. Şimdi zoruma gidiyor ama yapacak bir şey yok Allah'tan gelen bir şey. Şu anda eşimle beraber caminin lojmanında kalıyoruz" dedi.

DEPREMDE ATÖLYEDEKİ 20 TONLUK CAM PARÇALANMIŞ

Düzce'de meydana gelen depremin merkez üssü olan Gölyaka ilçesine bağlı Yeşil Mahallesi'nde bulunan Hamza Karakaya'ya ait cam üretim atölyesinde de büyük hasar meydana geldi. Atölyede bulunan 20 ton ağırlığında ve çeşitli ebatlardaki camların depremde devrilerek parçalandığı görüldü. Atölyede üretilen camların büyük kısmı kullanılamaz hale gelirken, 500 bin TL'nin üzerinde zarar oluştuğu öğrenildi. 

Maddi zararının çok büyük olduğunu belirten atölye sahibi Hamza Karakaya, "Deprem anında evdeydik. Buraya gelince bir toz bulutu ile karşılaştık. Camların kırıldığını gördük. Buraya zaten giremedik camlar yüzünden. Şimdi temizlemeye başladık. Bir kısmını temizledik. Hasar çok büyük. Hasar tespit raporu tutuldu. 500 bin TL'nin üzerinde hasarımız var. Bunun yanında makinemiz de bozuldu. Onda ne kadar hasar çıkacağı belli değil. 10 yıldan beri bir emeğimiz var burada. Gereken hasar tespiti yapıldı. Gerisi devlete kaldı. Zamanla kazandık, zamanla bu camları yerine koyacağız. Yetkililer daha iyi bilirler. Zararımızı karşılamalarını talep ediyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2022, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER