Dünyanın en güçlü orduları belli oldu! Türk Ordusu kaçıncı sırada?

ABD merkezli uluslararası askeri güç verilerini toplayan bir internet sitesi, 2022 yılına dair askeri gücü en yüksek ülkeleri sıraladı. 142 ülkelik listede Türkiye'nin sıralaması dikkat çekti.

Dünyanın en güçlü orduları belli oldu! Türk Ordusu kaçıncı sırada?

Dünyanın en güçlü ülkeleri listesi açıklandı. Türkiye bir çok önemli ülkeyi geride bırakmayı başardı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli uluslararası askeri güç verilerini toplayan Global Firepower 2022 yılına dair askeri gücü en yüksek ülkeleri sıraladı.

Sıralamada ülke ordularının teknoloji yönünden gelişmişlik, insani gücü, sahada uzun kalma ve hareket kabileyi gibi özellikleri dikkate alındı.

142 ülkelik listenin başında ABD var. Ardından Rusya geliyor. 3. sırada Çin,  4. sırada Hindistan ve 5. sırada Japonya bulunuyor.

Birçok önemli ülkeyi geride bırakan Türkiye listede 13. sırada yer aldı. Listenin ilk 10'unda yer bulan diğer ülkeler ise sırasıyla şöyle: Güney Kore, Fransa, İngiltere, Pakistan, Brezilya...

İran Türkiye'nin hemen ardından 14 oldu. Almanya ise 16 sırada yer aldı. İsrail 18'inci sırada bulunurken, Rusya'ya karşı uzun süre direnen Ukrayna ise 22. sırada yer aldı. Listede Yunanistan ise 27. sırada yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER