Düğün masrafları sektörün belini büktü; Salonlar boş kaldı

Dünyada yaşanan pandemi nedeniyle, Türkiye'de birçok sektörün ekonomik sıkıntılar yaşamasına neden oldu. 2022 yılında da etkisi devam eden koronavirüsün ardından, Rusya-Ukrayna savaşı başka bir kriz ortamı yarattı.

Düğün masrafları sektörün belini büktü; Salonlar boş kaldı

BEN HABER/

Türkiye gıda ürünlerine uygulanan ambargo nedeniyle, bu krizden de nasibini alarak çıkarken, her sektör hem kendi alanında hem de ticari alışverişleri dolayısıyla zorluklar içerisinde hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Yaz ayları yaklaşırken, Türkiye'de de şu sıralar en çok konuşulan konuların başını maliyetleri artan düğün ve nikah törenleri çekiyor.

Peki Türkiye'de düğün sektörü, artan maliyetler karşısısında nasıl bir yol izliyor.

Bu konuyla ilgili İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, Turuncu Organizasyon sahibi  Muhammet Akgül ve Beyzade Garden işletme sahibi Ali Keleş, sektöre dair değerlendirmelerini  Ben Haber'e açıkladı.

Son iki yıldır yaşadığımız pandeminin ardından rahat bir nefes alabildiniz mi?

İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış: Biz sektör olarak en fazla yaz aylarında iş yapıyoruz. Özel günlerin haricinde satışın artmasının nedeni, yaz aylarında düğün, nişan, sünnet gibi etkinliklerin çok olması. Bu durum açıkçası bizleri olumlu yönde etkiledi ve rahat bir nefes almamızı sağladı.

Turuncu Organizasyon sahibi Muhammet Akgül: Maalesef alamadık, sektörümüzde hala pandeminin etkisi sürüyor. Biraz daha zamana ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Beyzade Garden işletme sahibi Ali Keleş: Maalesef ekonominin getirdiği zorluklar dolayısıyla, enflasyonun artmasıyla sıkıntı yaşıyoruz. Bahsettiğim sıkıntı tek taraflı değil açıkçası, hem kendi tarafımızdan hem de müşteri tarafından problemler yaşamaktayız. 

Bütün sektörlerde art arda yapılan zamların ardından artık çiftlerin düğün yapması imkansız hale geldi diyebiliriz. Sektör olarak zamların size nasıl bir yanması oldu, çiftler nelerden vazgeçti?

İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış: Çiçek, düğün yapmak isteyenlerin olmazsa olmazlarındandır. Tabii ki her şeyin fiyatlarının anormal derecede artması, düğün için organizasyon yapacak çiftlerin bütçelerinde büyük sapmalara neden oldu. Bu nedenle kısıtlama yönüne gidildi veya farklı alternatifleri arama yönünde bıraktı.

Turuncu Organizasyon sahibi Muhammet Akgül: Tabii ki bir çok şeyden vazgeçildi. Sadece nikah yapmayı tercih ediyorlar. Düğün yapacaklar da kişi sayılarını kısıtladı, yemekli düğünlerden vazgeçtiler, orkestra yerine DJ tercih etmeye başladılar.

Beyzade Garden işletme sahibi Ali Keleş: Düğün yapacak çift sayısında çok düşme var. Çiftler de fiyatlandırmalar karşısında öncelikle evinin eşyalarını, damatlık gelinlik alıp, paraları kalırsa düğün yapmayı düşünüyorlar. Düğün yapmayı düşündüklerinde de 'cebimizde para kalmadı deyip nikah yapalım' deyip ayrılanlar var.

Bizim de mekan sahipleri olarak genel giderlerimiz yüksek, işin içinden çıkamıyoruz. Kaliteden ödün vermeyi düşünmediğimizden dolayı da bir takım zorluklar yaşıyoruz.

Sezon yaklaştı ancak mekanımız şu anda yüzde 25 doluluk, yüzde 75 boş. Pandemi döneminde aldığımız düğünleri yapalım dedik bu sefer de zarar ettik. Diğer mekan sahibi arkadaşlarımız da aynı durumda. Onlar da yüzde 30 dolulukları olduğunu söylüyor. Düğün mekanı sahibi olarak herkesin gırtlağına kadar borcu olduğunu duyuyorum. Ben kira vermediğim halde bile mali konuda zorluk yaşadıktan sonra, kira sistemiyle olanların sonunu düşünemiyorum. Kiralarını ödeyemeyen, elektrikleri kesilenler var. Düğün almışlarsa bile maalesef kar edeceklerini düşünmüyorum. Bunun yanında düğün salonlarında konsept değiştirip mangal ve et salonuna çevirenler oldu.

Geçmiş dönemlerle, bugünkü  maliyetleri karşılaştırabilir misiniz? Kalemsel olarak örnek vermeniz gerekirse rakamsal olarak artış ne kadar? 

İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış: Maliyet fiyatlarımız yüzde yüz artış gösterdi. Düğünlerde en çok kullanılan orkidenin fiyatı 150 TL'den 300 TL'ye çıktı. Bunun nedeni de dövizin anlamsız bir şekilde dengesiz olması, fiyatları yüzde 100 arttırdı. Hollanda'dan ithal edilen çiçekler de otomatik olarak arttı.

Önceden haftada en az 40 orkide satarken, 10 tane orkide satamıyoruz. Fiyatlar artınca alım gücü düştü, insanların da çiçek yerine alternatif olarak hediye fikirleri değişti.
 
Düğünlerde tercih edilen ayaklı sepetler, saksı çiçeklerin fiyatları bir hayli arttı. Geçen sene 150 TL civarında yaptığımız ürünü, şu anda 350 TL'den yapsak da kazanamayız. Çiçeklerin altına koyduğumuz köpük 50 TL iken 150 TL olmuş. Mazot ve doğalgazdaki artışlar, hammaddelerde dışa bağımlı olunduğu için, fiyatlar maalesef 3-4 katına çıkıyor. Bu da bizim maliyetlerimize yansıyor. Biz niye durup dururken fiyatları yükseltelim, nereden bakarsanız bakın perişan vaziyetteyiz. Tahmin ediyorum, işler açılacak diye beklerken, yarı yarıya düşecek.

Turuncu Organizasyon sahibi Muhammet Akgül: Geçmiş döneme göre çok şey değişti. Bütün girdiler en az iki kat arttı. Örneğin canlı çiçek maliyetleri iki kat arttı. Bunun dışında yemek maliyetleri, gelinlikler ve en önemlisi nakliye maliyetleri çok arttı.

Beyzade Garden işletme sahibi Ali Keleş: Süt ürünlerine o kadar çok zam geliyor ki, order tabağının maliyeti gelen zamlardan dolayı çok arttı. Pandemiden önce düğün 15-20 bin arasında oluyordu. Şu anda ortalama 50 bin TL. 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER