DSÖ'den gençlere kötü haber!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamaya göre, gençlerin koronavirüs aşıyı yaptırmak için 2022’yi beklemesi gerekecek.

DSÖ'den gençlere kötü haber!

DSÖ’nün baş bilim insanı Dr. Soumya Swaminathan, 2021 itibariyle en az 1 COVID-19 aşısının onay almasını ümit ettiğini, ancak bunun “sınırlı miktarda” bulunabileceğini söyledi.

Halk sağlığı uzmanları ise ilk olarak yaşlı ve sağlık durumu kritik hassas grupları, bunun yanında sağlık çalışanlarını aşılamayı hedefliyor.

Dr. Soumya Swaminathan’a göre aşı konusunda birçok kılavuz yayınlanacak. Ancak sağlıklı genç bireylerin aşı yaptırmak için 2022’yi beklemesi gerekecek.

“Aşı çıkar çıkmaz hayat normale dönmeyecek”

Dr. Swaminathan, “Birçok kılavuzun yayınlanacağını düşünüyorum. Ancak ortalama, sağlıklı bir kişinin aşı yaptırmak için 2022’yi beklemesi gerekebilir. Birçok insan 1 Ocak’ta veya 1 Nisan’da aşı yaptıracağını ve her şeyin normale döneceğini düşünüyor. Ancak işler böyle yürümüyor” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nin Bağışıklık Kazandırma Uzmanları Stratejik Danışma Grubu (SAGE), Eylül ayında hangi gruplara ne zaman aşı yapılacağı ve hangi grupların öncelikli olacağı konusunda kılavuzlar yayınladı.

Dr. Swaminathan, DSÖ’nün halen aşının önce kime verileceği konusunda çalışma yaptığını da ekledi.

Henüz DSÖ, Avrupa Birliği veya ABD tarafından onaylanmış bir COVID-19 aşısı bulunmuyor. Rusya, yaygın test aşamasını gerçekleştirmeden Ağustos ayında bir aşıya onay verdi.

Dünya genelinde 10 farklı koronavirüs aşısının son aşamadaki klinik testleri yapılıyor. Aşılar onaylandıkça, DSÖ SAGE’nin aşının önce kimlere yapılması gerektiğine ilişkin kılavuz yayınlanaması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER