DSİ'den Manisa'ya 100. yıl hediyesi

Şeyhzadeler kenti Manisa’ya DSİ’den 100. Yıl hediyesi. Kent merkezine yılda 6 milyon 130 bin metreküp içme ve kullanma suyu temin edecek Gürdük Şehit Piyade Teğmen Osman Alp Barajı’nda gövde dolgusu çalışmalarına yıl sonunda başlayacak, proje Cumhuriyetimizin 100. Yılına yani 2023 yılına yetiştirilecek.

DSİ'den Manisa'ya 100. yıl hediyesi

Manisa kent merkezi’nin içme suyu problemini büyük ölçüde çözecek olan Gürdük Şehit Piyade Teğmen Osman Alp Barajı, Akhisar Ovasında 7 bin 710 dekar araziye de can suyu verecek.

Akhisar Kum Çayı üzerine inşa edilen Gürdük Şehit Piyade Teğmen Osman Alp Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Baraj inşaatında şuana kadar Slurry Trench, Dolusavak ve Batardo dolgusu tamamlandı. Yüzde 38 fiziki gerçekleşme oranına ulaşılan barajda gövde sıyırma kazılarına ve enjeksiyon imalatlarına start verildi. Hedefimiz 2021 yılı içerisinde gövde dolgusuna başlayamaktır. Gövdesi Kil Çekirdek Homojen Dolgu tipinde projelendirilen Barajın temelden yüksekliği 40 metre olacak. Gövdesi için 960 bin metreküp dolgu yapılacak barajda 33 milyon 390 bin metreküp su tutulacaktır. ’dedi.

Manisalı çiftçi yılda 12 milyon Lira Daha fazla kazanacak.

Genel Müdür Yıldız,’70 km iletim hattı ile Manisa il merkezine yılda ortalama 6 milyon 130 bin m3 içme ve kullanma suyu verecek olan Barajın aynı zamanda Akhisar Ovasında 7 bin 710 dekar verimli tarım arazisini de modern sulama ile tanıştıracağının altını çizerek, proje tamamlandığında bölge ekonomisine yılda 12 milyon lira ek gelir sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER