Deniz patlıcanı katliamına 2 ay mola!

Karasularımızdaki deniz patlıcanı talanına yönelik ilk resmi adım atıldı. Deniz patlıcanı av yasağı yıl sonuna kadar uzatıldı!

Deniz patlıcanı katliamına 2 ay mola!

Ben Haber'in başta Ege olmak üzere denizlerimizde bir talan noktasına gelen kaçak deniz patlıcanı avcılığını Temmuz ve Ağustos aylarında arka arkaya ısrarla gündeme getirmesinin ardından haberlerin meyvesi alındı!

Denizlerimizin canlı filtresi ve en doğal temizlik elemanı olan deniz patlıcanlarının talan edilmesine karşı en sonunda Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nden beklenen hamle geldi. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde sofraları süslemesinden dolayı Türkiye'de yıllık 10 milyon dolar kadar bir değeri olan deniz patlıcanı avcılığında yapılan usülsüzlükler ve kontrolsüzlüklerle birlikte kıyılarda deniz kirliliğinin gözle görülür hale gelmeye başlaması sonrası gelen hamleye göre avlanma yasağının 2 ay daha uzatılmasına karar verildi.

İşte o kararname

Genel Müdür Dr. Mustafa Altuğ Atalay imzasıyla paylaşılan kararnamede şu ifadeler yer aldı:

"Balıkçılık ve Su Ürünleri Danışma Kurulunun 22 Ağustos 2019 tarihinde yapmış olduğu toplantıda, deniz patlıcanı stoklarında aşırı yıpranma olduğu hususu gündeme gelmiş ve avcılığa düzenleme getirilerek kota uygulamasına geçilmesi önerilmiştir. Balıkçılık ve Su Ürünleri Danışma Kurulu önerisi doğrultusunda 27 Eylül 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğ değişikliği ile "Deniz Patlıcanı avcılığı, Bakanlığı belirleyeceği kota mitarınca yapılır. Deniz Patlıcanı kotasının uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir. hükmü getirilmiştir.

Buna istinaden yıl içinde avlanan deniz patlıcanı miktarı, ihracat rakamları ve soğuk hava depolarında yapılan stok tespitleri göz önüne alındığında, Bakanlığımızca uygulanması planlanan deniz patlıcanı av kotası miktarının üzerinde olduğu görülmüştür.

Bu çerçevede 31 Ekim'de sona erecek olan deniz patlıcanı av yasağı, 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılmış olup, yazımız ekinde yer alan ve stok tespitleri yapılmış ürün miktarının dışında ihracatına izin verilmemesi, konuya ilişkin faaliyet gösteren firmaların bilgilendirilmesi ve deniz patlıcanı avcılığına yönelik uzatılan yasak dönemde denetim ve kontrollerin artırılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”Nasıl bu duruma gelindi?

Deniz patlıcanında kaçak avlanma, ne yazık ki avcılar için caydırıcı cezalara sahip değil. Öyle ki, kilosu 80 lira civarı ücretle satılan deniz patlıcanlarını kaçak avlayanlara ilk yakalanışta bin 635 lira, ikinci yakalanışta ise üç bin 270 lira ceza kesiliyor. Buna karşın gecelik kazanç rakamları 20 bin liraları bulduğu için cezalar kaçak avcılığın önüne geçemiyor. Buna karşın Yunanistan ve İtalya gibi deniz patlıcanı avcılığı yapılan Avrupa ülkelerindeyse teknelerin denizden men edilmesi, şirketlerin ruhsatlarının iptal edilmesi gibi çok ağır cezalar göze çarpıyor.

Sektör, karardan memnun

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından av yasağının yıl sonuna kadar uzatılması, su ürünleri sektöründe de olumlu karşılandı. Gelişmeleri Ben Haber'e yorumlayan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı ve sektörün önde gelen firmalarından olan Kılıç Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, kararı denizler için olumlu bulduğunu dile getirdi.

Kızıltan, "Deniz patlıcanı bugün su ürünleri sektöründe Türkiye için önemli bir gelir kaynağı. Çünkü özellikle Uzak Doğu'da sınırsız bir talep olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte denizlerin temizliğinin ve ekosisteminin de korunması adına bana göre bugün yapılması gereken çalışma deniz patlıcanının da tıpkı balık çiftliklerinde olduğu gibi kültür üretim tarzına geçirilip geçirilemeyeceğinin araştırılmasıdır. Eğer bu gerçekleşirse hem ihracatta yavaşlama olmaz, hem de denizlerimizin ekosistemi zarar görmemiş olur. Bakanlık tarafından verilen karar doğrudur. Elbette bunun bilimsel açıklamasını akademisyenler yapar ama bana göre de denizlerin bazen nadasa bırakılması gerekiyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER