Demir: Belediyeler okul alanı için imar düzenlemesi yapmalı

Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyüp Demir, eğitim camiasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Burak Cilasun / Ben TV

Türk Eğitim Sen. İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu İzmir'in Nabzı programına katıldı.

Yarı dönem tatiline girişle birlikte İzmir'de eğitimin ilk dönemini değerlendiren Demir, "Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl ilk dönemi daha sakin kapattık. Bunu hem eğitimci, hem de öğrenciler açısından söylüyorum. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen bir haftalık ara tatil uygulamasının da verimli geçtiğini düşünüyorum." dedi.

NORM KADRO SIKINTISI

Eğitim camiasındaki en temel problemlerin başında tayinler ve norm kadro sıkıntısının geldiğini belirten Demir, "5 yıl olan ilkokul, 4+4+4 sistemiyle birlikte 4 yıla inince, norm sorunu ortaya çıktı. Baktığımızda İzmir, birçok öğretmenin gelmek istediği, çeşitli vilayetlere göre farklı avantajları olan bir il. Bu nedenle birçok branşta kentin norm kadroları kapalı." dedi.

İzmir'de derslik sayısının yeterli düzeyde olmadığını söyleyen Demir, "Temel problemimiz derslik ihtiyacımız. Bu yıl da ekstra bir durum yaşayacağız. Anadolu Liseleri'nde kontenjanların yine artması gerekecek ama zaten dolu. O halde yeni derslikler gerekecek." ifadelerini kullandı.

"BEKLENİLDİĞİ KADAR TALEP OLMADI"

Kentteki imam hatip liselerine ilişkin de açıklamalarda bulunan Demir, "Bir okul açılırken bölgedeki potansiyele, ihtiyaca bakmak lazım. İzmir'de imam hatipler düzeyinde beklenen rakamlardaki gibi bir talep olmadığı görülüyor. Çalışmaların ise talep ve ihtiyaç doğrultusunda yapılması gerekir." dedi.

"TARTIŞMALI İŞLERE GİRMEMEK GEREK"

Kentteki bir lisede düzenlenen etkinlikte, salonu kiralayan vakfın Atatürk posterini kendi bayrağıyla kapatması skandalının da konuşulduğu programda Demir, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin kurucu lideridir. Bizim tüm etkinliklerimizde bayrakla birlikte Atatürk posteri de asılır. Belirli değerlerimiz üstüne tartışma yaratacak işlere girmemek gerekir diye düşünüyorum. Ülkede farklı noktalara çekilecek etkinlikleri doğru bulmuyorum." dedi.

Meslek liselerinin bölümleri açılırken bölgede bulunan iş dünyası temsilcilerinin fikirlerinin alınması gerektiğini söyleyen Demir, ilçe belediyelerinin de eğitime destek olmak adına yeni okulların açılabilmesine imkan veren imar düzenlemeleri yapmaları gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER