CHP’den Menemen çıkarması!

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanması ve açığa alınmasının ardından yapılan başkanvekilliği seçimi hakkında mahkeme yürütmeyi durdurma kararına CHP İzmir'den tepki geldi.

CHP’den Menemen çıkarması!

İzmir 2. İdare Mahkemesi’nin CHP’li Deniz Karakurt’un kura ile kazandığı Menemen Belediyesi Başkanvekilliği Seçimi’nin iptal edilmesinin ardından, CHP İzmir karara tepki göstermek için bugün Menemen'de basın açıklaması düzenlendi. 

Basın açıklamasına; CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve parti yöneticilerin katıldı.

"ŞAİBEYİ KANITLASINLAR DENİZ KARAKURT ŞU AN İSTİFA EDER!"

Basın toplantısında ilk konuşan isim CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel geldi.

Yücel, “Kuranın şekli ve yöntemi AK Parti adayı, milletvekilleri, il başkanı ve genel başkan yardımcısı mutabakatıyla belirlendi ve uygulandı. Yapılan kura işlemi belediye kanunun 45’inci maddesi uyarınca her türlü şaibeden uzak yapıldı ve kayıt altına alındı. Kuranın şekline, yöntemine sesini çıkarmayan koca koca adamlar şimdi kalktılar itiraz etti ve mahkeme bu itirazı haklı buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yapılan bu itiraz Menemenlilere hakarettir. Yapılan itiraz ve yürütmeyi durdurma kararı yara vermiş, rencide etmiştir. Daha önce İstanbul’da yaptılar ve boylarının ölçülerini aldılar. Adaletsizlik yapmaya devam edin, vicdanları sızlatmaya devam edin, kurnazlık yapmaya devam edin, boyunuzun ölçüsünü yine alacaksınız. Yapılan kura işlemi yasaya, hukuka, mevzuata uygundur. Mahkemenin verdiği karar yanlıştır, haksızdır, zorlamadır. Kuraya şaibe karıştığını ispatlasınlar Deniz Karakurt şu an istifa eder! Ancak böyle bir iddiaları yokken oyunbozanlık yapmaya kalkarlarsa bunun altından kalkamazlar. Geçmişte de kalkamadılar şimdi de kalkamazlar. Biz CHP olarak yasal haklarımızı hukuk çerçevesinde sonuna kadar arayacağız. Mahkemenin verdiği hatalı karar karşısında gerekeni yapacağız. Menemen’i korumaya sonuna kadar devam edeceğiz. Ben Deniz Karakurt’un görevine devam edeceğine inanıyorum” dedi. 

"KURALAR AK PARTİLİLER TARAFINDAN BELİRLENMİŞTİR"

Karakurt ise yaptığı açıklamada, “Kuranın asıl gerçekleşeceğine dair sınırlandırıcı ve yasaklayıcı bir hüküm bulunmamaktadır. Kura 31 meclis üyemizin gözü önünde açık ve şeffaf gerçekleşti. Oy pusulalarının katlama şekli bile muhalefet meclis üyesi arkadaşlarımız eşliğinde gerçekleşti. Kurayı çekecek olan meclis başkanı salon dışına çıkarıldı. Hiçbir itiraz gelmedi. Her iki adaya da soru soruldu. Kurada adım çıkmıştır. Kontrol amaçlı olarak diğer top açılmış ve Aydın Pehlivan ismi olduğu görülmüştür. Kurallar AK Partililer tarafından belirlenmiştir. Her partiden temsilciler, halkımız buna tanıktır. Biz hiçbir sorun çıkarmayarak sonuca saygı duyduğumuzu belirttik. Yürütmeyi durdurma kararının reddi açıktır. Buna rağmen bu karar çıkmıştır. Menemen halkının iradesinin yok sayılmasına asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

SOYER’DEN MENEMENLİLERE: ASLA YALNIZ DEĞİLSİNİZ!

Karakurt sonrasında kürsüye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer geldi. Büyükşehir Belediye Soyer, “Hiç kuşkunuz olmasın her dair sonuna kadar yanınızda olmaya devam edeceğiz. Size sahip çıkacağız. Asla yalnız değilsiniz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER