CHP'li Polat 'Go Kart kararı'nı Meclis'e taşıdı

CHP İzmir Milletvekili Polat, zeytin bahçelerinin olduğu alana Go Kart pisti yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Polat 'Go Kart kararı'nı Meclis'e taşıdı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Polat, “Zeytin bahçelerinin yerine Go Kart pisti yapılması akıl alır bir şey değil. Go Kart pisti söz konusu yöre için ihtiyaç mıdır?” dedi. 

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, zeytin bahçelerinin olduğu alana Go Kart pisti yapılmasını Meclis gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Polat, “Zeytin bahçelerinin yerine Go Kart pisti yapılması akıl alır bir şey değil. Go Kart pisti söz konusu yöre için ihtiyaç mıdır?” dedi. 

“ZEYTİNLİ TARLA GO KART PİSTİ OLUYOR!”
Polat “Go Kart dünyada ve ülkemizde gelişmekte olan bir spordur. Güzelbahçe ilçesinde yaşayan vatandaşlarımız için de spor yapmak önemlidir ancak zeytinli tarla alanına Go Kart Eğitim Pisti yapılması kabul edilebilir bir durum değildir. Hükümetin tarım politikalarının ne kadar yanlış olduğunu her fırsatta dile getiriyorum. Toplam işlenen tarım alanı miktarlarına baktığımız zaman İzmir’de durum içler acısı... 2004-2018 yıllarını kapsayan zamanda toplam işlenen tarım alanı miktarı her geçen yıl azalmış. Toplam işlenen tarım alanı 2004 yılında 214.989 hektar alan iken 2018 yılında 176.212 hektar alana gerileyerek %20 azalmıştır. Yani her 5 çiftçimizden 1‘i, ailesini geçindirebilmek için köyden kente göç etmek zorunda kalmış, her 5 üreticimizden 1’i yokluğa ve yoksulluğa mahkûm edilmiştir. Tohum ve gübre başta olmak üzere pek çok ürünün ithal edilmesi, üreticimizi üretmemeye zorlamaktadır. Tarım arazilerinin amacının ve ihtiyacın dışında kullanılması; tarım arazilerimizin çoraklaşmasına, üretimin ve toprak veriminin düşmesine sebep olmaktadır. Zeytinli tarla vasfı taşıyan arazide üretim yapmak yerine verimli topraklar üzerine açık spor tesisi alanı, Go Kart eğitim pisti yapmak akıl alır şey değildir. Bölge insanlarının ihtiyaçlarını görmezden gelerek Go Kart pistinin yapılması yeni bir rant kapısı mı oluşturulmak istenmektedir? Sorularını akıllara getirmektedir.” dedi. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’A SORULAR:
1)    Tarım arazisinin Go Kart pistine dönüştürülmesinin sebepleri nelerdir?  Yapılacak bu pistle ilgili yeterli fizibilite çalışması yapılmış mıdır?
2)    Go Kart pisti söz konusu yöre için ihtiyaç mıdır? İhtiyaç ise yörede bu ihtiyacı karşılayacak  “zeytinli tarla” vasfı taşımayan, spor alanına uygun başka bir arazi yok mudur?
3)    Tarım alanlarının azaldığı dönemde, böyle bir pistin yapılarak tarım alanlarının yok edilmesine hangi gerekçelerle izin verilmiştir?
4)    Projenin hayata geçirilmesinde bölge halkının görüşü alınmış mıdır? Çevre halkının yaşayacağı ses ve gürültü kirliliği göz önünde bulundurulmuş mudur?
5)    İzmir’de yapılaşmaya açılacak tarım arazileri var mıdır? Varsa hangileridir? 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER