ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir'den 'güvenli turizm sertifikası' açıklaması

ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı bir TV programında güvenli turizm sertifikasına ilişkin yaptığı açıklamaya dair; “Büyük ve gelir düzeyi yüksek olan otellere uygulanan standartlarla küçük, ev tipi otellere uygulanan standartların aynı olmaması lazım” ifadelerini kullandı.

ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir'den 'güvenli turizm sertifikası' açıklaması

CANSU TEMİR AKSU - BEN HABER

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dün Fox TV’de yayınlanan Çalar Saat Programı’nda İsmail Küçükkaya’nın konuğu oldu.

Bakan Ersoy; Türkiye’nin en önemli sektörü olan turizme ilişkin beklentileri ve atılacak olan adımlara ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken; ‘Güvenli Turizm Sertifikasyonuna’ ilişkin de uygulamanın daha da sıkılaşacağı mesajını verdi.

Bakan Ersoy’un açıklamalarına ilişkin Ben Haber’e değerlendirmede bulunan Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir; Güvenli Turizm Sertifikasyonu'nun büyük bir maliyet getirdiğinin altını çizerek, 30 oda altı işletmelerin bu konuda ciddi bir sıkıntı yaşadığına da dikkat çekti.

“KRİTERLERİN AYNI OLMAMASI LAZIM”

Demir; “Pandemiyle ilgili her tedbir, bize ciddi maliyet getiriyor. Geçen sene 50 oda ve üstü bütün oteller güvenli turizm sertifikasyonunu aldı, hatta 50 oda altının da çoğu aldı. Çünkü etkiliyor, prestij sağlıyor. Ama şu var; büyük ve gelir düzeyi yüksek olan otellere uygulanan standartlarla küçük, ev tipi otellere uygulanan standartların aynı olmaması lazım. İşte burada sıkıntı var. Daha esnek, basit bir yöntem oluşması lazım bu tip küçük oteller için. Biz bu konuyu, kendilerine ilettik, ÇEŞTOB olarak not da ilettik. 5 yıldızlı, 4 yıldızlı otellere uygulanan sorularla, 30 odalı veya 20 odalı bir otele yöneltilen sorular ve yapılması gerek yükümlülükler aynı olmasın diye talepte bulunduk. Bu konuda bazı kriterler değişti ama kriterler hala ağır ve maliyet getiriyor. Biz bu konuda rahatsızlığımızı ilettik” ifadelerini kullandı.

“MALİYETLERİ ÇOK YÜKSEK”

Güvenli turizm sertifikası edinmek çok kolay değil, bazı yükümlülükler ve bazı maliyetler istiyor” diyerek sözlerine devam eden Demir; “Ama güvenli turizm sertifikasını önemsiyoruz ve bütün otellerimizin de almasını arzu ediyoruz. Çünkü oteller bununla birlikte birçok kazanım sağladı. Öneriyoruz, yapmak da istiyoruz. Ama maliyetleri çok yüksek, özellikle küçük oteller için büyük bir sıkıntı yaşanıyor” dedi.

“YERLİ TURİST YOĞUNLUĞU OLACAK”

Bakan Ersoy’un ‘Bu sene yerli turistle ilgili bir sıkıntı yok’ sözlerini de değerlendiren Demir; “2021 yılı hedeflerimizde yerli turist yoğunluğu var. Akabinde de gurbetçilerimizden beklentimiz var. Dolayısıyla; bu yıl çok fazla bu ikisi dışında bir turist yapısı görmeyeceğiz diye düşünüyorum. Belki Rusya ve İngiltere’den aşılama sonrası belirli bir oran gelebilir ama 2021 yılında; gelen konukların yüzde 70-80’i Türk ve gurbetçilerimiz olacak gibi duruyor” şeklinde konuştu.

TURİZMDE AŞILAMA

Turizmde aşılamanın başlamasına ilişkin de konuşan Demir; “Turizm personelinde aşılama Türkiye genelinde 100 bin civarlarında ama Çeşme’de spesifik durum. Çeşme’de birkaç arkadaşımız ‘bize aşı randevusu verildi’ diyor ama bu oran çok düşük. Burada 300 otelimiz varsa, daha 5-6 otelimiz bunu söyledi. Sayın Bakan Koca da açıkladı, ‘aşıda bir problem var’ diye. Bu şimdilik böyle. Bekleyip göreceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER