Büyükşehir’den ‘dirençli orman’ eylem planı

Başkan Soyer: Türkiye’nin ciğerlerini yakan son orman yangınları gösterdi ki; eğitimli ve hazırlıklı söndürme ekiplerinin önemi çok büyük

Büyükşehir’den ‘dirençli orman’ eylem planı

BEN HABER -

Tarihinin en büyük yangınlarıyla mücadele eden ve büyük bir dayanışmanın görüldüğü yangınların ardından yaralar sarılırken; konuyla ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile konuştuk…

-Türkiye, tarihinin en büyük yangınları ile mücadele etti; bu süre zarfında en çok tartışılan konulardan biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Yerleşim bölgelerindeki yangının sorumluluğu kimin? Oradaki büyük şehir belediyelerinin sorumluluğundadır" sözleri oldu. Siz bu sözleri nasıl değerlendirirsiniz?

Sorumluluk tartışmasına girmenin kimseye bir faydası yok. Ormanlarımızın yanıp gitmesi hepimizin canını acıtıyor. Önemli olan bundan sonra aynı acıları yaşamamak için ne yapmamız gerektiği. Biz şehrin yeşil örtüsünün yangından sonra kendini yenileyebilmesini sağlamak için “Bir Fidan Bir Dünya’ adlı bir dayanışma kampanyası başlattık. Bir yandan da orman köylerine dağıtılmak üzere yangın söndürme tankerleri almaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz Nisan ayında orman köylerine 3 ton su kapasiteli 60 adet yangına ilk müdahale amaçlı hortum ve römork tipi su tankeri dağıttık. 50 adet tanker ve içinde su kazanı, pompa ve hortum bulunan beş adet yangın söndürme setiyle ilgili alım sürecini de başlattık. Urla’da geçtiğimiz günlerde çıkan yangın dağıttığımız yangın söndürme tankeri sayesinde bölge halkının müdahalesiyle kısa sürede büyümeden söndürüldü.

-Tüm ülkede olduğu gibi; İzmir de yangılarla mücadele konusunda tüm gayreti ile çaba gösterdi. Dayanışmanın ve birliğin en güzel örneklerini gördüğümüz bu dönemde; “Orman Gönüllü Ekibi” kurarak İzmirlilere yangınla mücadele, orman ekolojisi ve doğa koruma konularında hem teorik hem pratik eğitimler vereceğinizi açıkladınız. Biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Türkiye’nin ciğerlerini yakan son orman yangınları gösterdi ki; eğitimli ve hazırlıklı söndürme ekiplerinin önemi çok büyük. Bir başka önemli sonuç daha var. Orman alanları mutlaka “yangına dirençli” ağaç ve bitki türlerinden oluşmalı. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu gerçeklerden yola çıkarak hem 200 kişilik Orman Gönüllüleri Takımı kuruyor hem de “dirençli ormanlar” oluşturma yolunda çok önemli bir eylem planını hayata geçiriyoruz. Orman Gönüllüleri Takımı, Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinde görevli uzmanlardan alacakları teorik ve pratik eğitimlerin ardından, olası yangınlara profesyonel müdahaleye hazır olacak. Gönüllüler, yangına dirençli ormanlık alanların oluşturulması, orman ekosisteminin unsurları, önemi ve faydalarının topluma anlatılması, kamuoyunda bu konudaki farkındalığın artırılması çalışmalarında da aktif rol alacak.

-İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, yine Türkiye’de bir ilke imza atarak belediye bünyesinde Orman Köyleri ve Kırsal Alan Yangınları Şube Müdürlüğü kurdunuz. Bu müdürlüğün işlevi/yetkileri bazında bilgi verir misiniz? Bu Müdürlüğün diğer illerde de kurulması adına bir adımınız olacak mı?

Ben attığımız bu adımın kesinlikle örnek alınacağına inanıyorum. Kurduğumuz bu müdürlük neler yapacak? Ormanlarda itfaiyecilik hizmetleri ayrı bir uzmanlık istediğinden orman köylerine ve yangın riski bulunan kırsal alanlara odaklanan Şube Müdürlüğü’nde aynı zamanda orman yangınlarını söndürmede ihtisaslaşmış özel bir itfaiye ekibi olacak. Köylere dağıttığımız tankerlerin kullanımı için verilen eğitimin planlamasını bu birimimiz yapacak.

-Doğaya ve tarıma önem veren, bu konuda titizlikle çalışmalar yürüten bir Başkan olarak; orman yangınları sonrasında zarara uğrayan çiftçilerimize bir desteğiniz olacak mı?

Sadece doğal afet durumlarında değil çiftçimize her zaman destek halindeyiz. Yalnızca İzmir'de değil Muğla’da da yangından etkilenen bal üreticilerine destek olmak için harekete geçtik. Bölgede arıcılık yapan üretici örgütlerinden ve birliklerinden bal alacağız. Hayvancılıkla uğraşan üreticilere ise Ağustos ayının sonunda 7 bin çuval kuzu büyütme yemi dağıtacağız. Daha düne kadar dünya çam balı üretiminin yüzde 93’ü yanan alanlardan sağlanıyordu. Bu ormanların yüzde 70’ini yangında kaybettik. Üreticilere destek olmak için bal satın alacağız. Bu ürünler, kentteki ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak ulaştırılan gıda paketleri içinde yer alacak. Büyükşehir uzmanları ayrıca bal üreticilerine teknik destek verecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER