Bodrum'da orman ve makilik yangını

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde, orman ve makilikte yangın çıktı. Ekipler, alevleri söndürmek için havadan ve karadan müdahaleye başladı.

Bodrum'da orman ve makilik yangını

Bodrum'un Bahçekaya Mahallesi Mumcular Barajı yakınındaki orman ve makilikte, saat 15.30 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Dumanları görenlerin ihbarıyla bölgeye 1 uçak, 3 helikopter, 21 arazöz, 7 su tankeri, 3 dozer ile çok sayıda işçi sevk edildi. Tarım arazilerinin de bulunduğu bölgedeki alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor.

KONTROL ALTINA ALINDI

Bodrum'da ormanlık ve makilikte çıkan yangın, ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi sonucu 2 saat sonra kontrol altına alındı. İlk belirlemelere göre 2 hektarlık alanın zarar gördüğü yangında soğutma çalışmaları sürüyor. Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Yangınla ilgili açıklama yapan Bayar, "Yangına ilk etapta bölgemizde bulunan 4 hava aracı müdahale etti. Daha sonra çevre illerden 10 hava aracı daha yangına müdahale etti. Helikopter ve uçak olmak üzere 14 hava aracı yangına müdahale etti. Yanan alanın Mumcular Barajı'na yakın olması bizim manevramızı artırdı, helikopterlerimiz oradan su alarak hızlı bir şekilde yangını kontrol altına aldı. Yangın toplamda 2 hektarlık bir alanda etkili oldu. Zeytinlikten başlayan yangının ormanlık alana sıçradığını görmüş olduk. Rüzgarla birlikte yangın batıdan doğuya ilerledi. Devletimizin bütün imkanlarıyla müdahale edince yangını söndürme kolaylığı sağladık. Yangın şu an tamamen kontrol altına alındı. Ekipler soğutma çalışması yapıyor. Sabotaj ihtimali yok ama yangının zeytinlik alandan çıkmış olması akıllara o bölgede ateş yakılıp yakılmadığı sorusunu getiriyor. Özellikle sabotaj olduğunu düşünmüyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2022, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER