Bir iptal davası da Karaburun'dan

Karaburun Yarımadası'nda Lodos A.Ş'ye ait RES Projesi'ne ilişkin 4'üncü ÇED sürecinin iptal istemiyle dava açıldı.

Bir iptal davası da Karaburun'dan

Karaburun Yarımadası’nın yarısından fazlasını kaplayan ve Lodos Enerji’ye ait Karaburun RES Projesi'ne karşı yürütülen hukuk mücadelesi yeni bir boyut kazandı.  Bölgedeki 252 kilometre kare alanın korunması adına yürütülen süreçte 4 yıl geride kaldı.

Karaburun Kent Konseyi ve Karaburun Yurttaş Davacıları ÇED olumlu kararının iptali için İzmir Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne dördüncü kez dava açarak, kamuoyuna yazılı bir açıklamada bulundular.

"HUKUKSUZ UYGULAMLARIN DURDURULMASI İÇİN YARGIYA BAŞVURDUK"

"Bu süreçte zaman zarfında, proje için verilen ÇED Olumlu kararı iki kez ve üretim lisansı bir kez iptal ettirdik.  Bu iptal kararları, doğayı ve yaşam alanlarını korumak için hep birlikte verdiğimiz inançlı ve kararlı mücadelenin sonucudur. Ne yazık ki, bu iptal kararlarına karşın, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerekse Enerji ve tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Mahkeme kararlarındaki iptal gerekçeleri dikkate alınmaksızın, üretim Lisansları ve ÇED izinleri hızlı bir şekilde yenilendi.

Ancak bizler, böylesi doğaya ve insana hoyrat bir uygulamayla, “yenilebilir-temiz enerji” adı altında bu nadir doğanın, yaban hayatının, tarım, mera ve turizm alanlarımızın kısacası Karaburun’da yaşamın yok edilmesine rıza göstermeyeceğiz. Karaburunlu yurttaşlar olarak, Karaburun Yarımadası’nın doğal, kültürel ve ekonomik yaşamı üzerinde geri dönüşü mümkün olmayan ağır tahribata yol açan bu hukuksuz uygulamaların durdurulması için, bir kez daha yargıya başvurduk.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, 27 Şubat 2018 tarihinde ilan edilen ve Yaylaköy’de dikili olan 50 türbinin yanında 37 adet türbinin de eklenmesine yol açan ÇED olumlu kararının iptali için,  İzmir Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne Karaburun Yurttaş Davacıları tarafından dördüncü kez dava açtık. Biz Karaburunlu yurttaşlar olarak, her türlü yasal hakkımızı, dün olduğu gibi bugün de kullanmaya devam edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2018, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER