Bilim Kurulu üyesi yanıtladı: Varyantlar PCR testinden kaçabiliyor mu?

Covid-19 salgınına neden olan virüs durmadan mutasyona uğruyor. İlk başta ülke isimleriyle anılan varyantların artık özel adları var. Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz Covid-19'u tespit etmede kullanılan PCR testlerine ilişkin endişeleri yanıtladı. Kayıpmaz, güncel testlerin mutant Covid-19'u tespit edebildiğini aktardı. 

Bilim Kurulu üyesi yanıtladı: Varyantlar PCR testinden kaçabiliyor mu?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Covid-19 varyantlarının da güncel PCR testi ile tespit edilebildiğini belirterek, "Hem Delta varyantının hem de diğer endişe verici varyantlar olan Alfa, Beta ve Gamma varyantlarının ülkemizde kullanılan güncel PCR testinden kaçması mümkün gözükmemektedir." dedi.
Kayıpmaz, Covid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 adlı virüsün tespitinin, üst solunum yolundan alınan örneklerde, PCR testleriyle yapıldığını hatırlattı.
Korona virüslerin dört yapısal proteinden oluştuğunu söyleyen Kayıpmaz, Delta varyantının, virüsün diken proteini olarak adlandırılan "spike" proteininde "L452R, T478K, D614G, P681R" adlı 4 mutasyonu içerdiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER