Bilim Kurulu'nda konuşulanlar sızdı... Sokağa çıkma yasağı geldi mi?

Artan vakalar sonrası toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu'nda konuşulanlar netleşti. Bilim Kurulu 4 konuda tavsiye hazırladı. Tavsiyelerin Kabine Toplantısı'nda görüşülerek karara bağlanması bekleniyor.

Bilim Kurulu'nda konuşulanlar sızdı...  Sokağa çıkma yasağı geldi mi?

Bilim Kurulu üyeleri, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi'nde düzenlenen toplantıya video konferans yöntemiyle katıldı. Vaka artışı ve hastaların durumunun ele alındığı toplantıda, tanı ile tedavi konusunda dünyadaki ve Türkiye'deki aşı çalışmaları değerlendirilip, yeni önlemler görüşüldü. Bu toplantıda ayrıca vaka artışıyla gündeme gelen kısıtlamalar da konuşuldu.

Gazeteci Candaş Tolga Işık'ın paylaşımında, Koronavirüs Bilim Kurulu bugünkü toplantısında 4 yeni tavsiye kararı aldı. Bu tavsiyeler, eğlence mekanları ve kıraathanelerin kapatılması, restoranların paket servise geçmesi, okul tatilinin uzatılması ve bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağı. Tavsiye hazırlayan Bilim Kurulu'nun kararları bugün Kabine Toplantısı sonrasında duyurulacak.

Işık paylaşımının devamında, "Bakanlar Kurulu'nun değerlendireceği önerilerle ilgili 2 detay var:

1)Restoranların tamamen paket servise geçmesi ya da HES koduyla sınırlı müşteri alması,

2)Uzun sokağa çıkma yasakları öncesi/sonrası yığılmaya neden olduğu için bazı yerlerde sınırlı sokağa çıkma yasağı" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER