Bilim insanlarından 'su kıtlığı'nı tarihe gömecek çalışma

Güney Koreli bilim insanları, deniz suyunu tuzdan arındıracak çok önemli bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji, su kıtlıklarını önleyebilir.

Bilim insanlarından 'su kıtlığı'nı tarihe gömecek çalışma

Su kıtlığı gelecekte dünyamız için çok büyük bir tehlike. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2025 yılına kadar dünya nüfusunun yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşayacağını söylüyor.

Bu durum haliyle daha da çok endişelenmemize neden oluyor. Ancak bilim insanları da su kıtlıklarına çözüm bulabilmek maksadıyla yeni teknolojiler geliştirmek için çalışıyor. Güney Koreli bilim insanları  böylesi bir teknoloji için çok önemli mesafeler katetti.

TUZUN NEREDEYSE TAMAMINI UZAKLAŞTIRIYOR

Bilim insanları, deniz suyundaki tuzun yüzde 99,9'unu uzaklaştırabilen yeni bir teknoloji geliştirdi. Teknoloji, deniz suyundaki tuzun neredeyse tamamını ortadan kaldırıyor. Ayrıca söz konusu yöntem sadece tuzun yüzde 99,9'unu ortadan kaldırmakla da kalmıyor.

ÖNEMLİ BİR AVANTAJ

Yeni teknoloji, tuzu sudan uzaklaştırmanın dışında, önceki çalışmaların aksine çözeltinin bir ay boyunca sabit kalmasını da sağlıyor. Bu oldukça önemli bir avantaj.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER