Bilim insanları 'en riskli' koronavirüs senaryosunu açıkladı

Koronavirüs üzerinde araştırmalar yürüten bilim insanları yeni bir virüs pandemisine neden olabilecek 876 memeli belirlendi.

Bilim insanları 'en riskli' koronavirüs senaryosunu açıkladı

2019’un son günlerinde hayatımıza giren koronavirüs (COVID-19) pandemisi dünyanın bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor.

NTV'de yer alan habere göre, yapılan yeni bir araştırmada yeni bir korona virüs pandemisine neden olabilecek 876 memeli belirlendi.

Buna göre, en tehlikeli senaryo COVID ve MERS’in birleşmesi. Zira yapılan araştırmaya göre, bu iki virüsü aynı anda taşıyabilecek 100’den fazla hayvan mevcut.

Independent'ın haberine göre bilim insanları, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin veri tabanı GenBank aracılığıyla 411 koronavirüsün genetik dizisini çıkardı. Ekip bu dizileri bilgisayar algoritması kullanarak taradı.

Söz konusu algoritma, her virüsün 12'den fazla memelide konaklayabileceğini belirledi. Ayrıca taranan her hayvan türünün en az 5 koronavirüse ev sahipliği yapabileceği belirtildi.

Araştırmanın yazarları, "rekombinasyon" diye bilinen bu genetik karışımın, SARS-CoV-2 genlerinin başka bir corona virüs ile karıştığı durumda son derece tehlikeli olabileceği ihtimalinin altını çiziyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER