Başkan Soyer'den 'sel' raporu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İzmir'de yaşanan sel felaketine ilişkin açıklamada bulundu

Başkan Soyer'den 'sel' raporu

Son yılların en şiddetli yağışını gören İzmir’de son 15 saatlik dilimde metrekareye 143 kilogram yağış düştü. Oluşan sel baskınlarına karşı ekipler çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer son durumu paylaştı. 

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Soyer, şu ifadeleri kullandı:

İzmir son 100 yıl içinde en büyük sel felaketlerinden birisini yaşadı. Hatta 3. en büyük felaket diyebiliriz. 1930’da yaşanan büyük felaketten sonra 1995’te 6 saatte 100 kg civarında yağış alan ve 61 kişinin hayatın amal olan ikinci felaketten sonra bu 3. büyük sel felaketi... Çünkü son 24 saatlik zaman dilimi içinde 126 kilo yağış aldı İzmir. Bu bir ay içinde ortama 102 kilo yağış alan kentimiz için çok büyük bir miktar demek. Hatta bu miktarın ne kadar büyük olduğunu göstermek için yıllık ortalama ile de karşılaştırabiliriz. 1 yıl içinde İzmir 717 kilo yağış alıyor ortalama... 126 kilo yağışı 1 günde aldığınız zaman 1 yıllık yağışın yüzde 18’ini 1 günde almış oluyorsunuz. Bu gerçekten inanılmaz büyük bir felaket. Bu felaket nedeniyle İzmir’in bütün dereleri taştı. Sadece metropoldekiler değil çevre ildekiler de taştı. Bin 61 konut ve işyeri su baskısı ile ne yazık ki mağdur oldu. Biz bu mağduriyet yaşayan tüm vatandaşlarımızın yanında olacağız. Onların zararlarını gidermek için her türlü çalışmayı yapacağız. Arkadaşlarımız hasar tespit çalışmalarına başladılar. Vatandaşlarımız 444 40 35 numaralı telefon üzerinden başvuru yapılabilir. Eşya veya nakdi yardımla mutlaka zararlarını gidereceğiz. Bütün İzmir’e geçmiş olsun diliyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER