Başkan Soyer'den Bergama çıkarması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bergama'ya giderek ilçede gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Soyer'in tüm gün Bergama'da olması bekleniyor

Başkan Soyer'den Bergama çıkarması

BEN HABER - 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 3 günlük Bakırçay Bölgesi ziyareti kapsamında bugün Bergama'yı ziyaret etti. 

Başkan Soyer'e; bu ziyarette İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Büyükşehir bürokratlarının ve CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel eşlik ederken, ilk durak İZBETON  Şantiyesi oldu. 

Burada bir basın açıklaması gerçekleştiren Soyer; şu ifadeleri kullandı:

Cumhuriyet Meydanı projesini inceleyeceğiz ve gerekiyorsa biz yapacağız. Şehir içi minibüs hattı için ulaşım daire başkanlığımız çalışıyoruz. Süreç içinde belki de yaptığımız en önemli farklılıklardan birisi Bergama İlçesindeki tarımsal destek çalışmalarımız. Süt Kuzusu kapsamında Yukarı Cuma, Aşağı Cuma, Hisarköy, Örenli ile sut alımı anlaşmaları imzaladık.

YÖRE EKONOMİSİNE 5 MİLYONLUK DESTEK 

Geçen dönemde Bergama ve Bakırçay'da süt alımı neredeyse hiç yoktu. Bu hem bölgedeki tarımsal hareketi canlandıran bir anlam taşıyor, hem de Süt Kuzusu projesinin büyümesine imkan veriyor. 2019-2020 yılları içerisinde 1 milyon 360 bin litre süt alımı yaptık 4 kooperatiften. Bergama Belediyesi ile arı yetiştiricileri arasında yapılan protokol kapsamında Kıranlı Bal İşleme ve Paketleme Tesisimizi tamamladık ve bunu bal üreticilerimizin kullanımına ettik. 2019-2020 yılları arasında bu tesisimizden yaklaşık 200 bin kavanoz bal aldık ve yöre ekonomisine 5 milyonluk doğrudan destek sağlamış olduk. 2015 yılından itibaren birlikten 6 milyon TL'lik kovan ve arı yetiştiriciliği malzemeleri satın aldık. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi zeytin alımı sözleşmesini yaptık ve 133 bin kilo zeytin alımı yaptık. Göberler Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifine 3 bin litrelik, Kozak Çamaltı Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ise 1 adet 6 bin litrelik süt soğutma tankı hibe ettik ve böyleye süt soğutma tankları 6'ta çıktı. 2 yıl içerisinde toplam 14 bin kovan ve çeşitli arıcılık malzemesi desteği verdik. Bergama'da destek verdiğimiz üretici sayısı 688'e, hibe ettiğimiz kovan sayısı 4 bin 66'ya çıkı.

657 ÜRETİCİYE DESTEK

Yine küçük hayvancılığı desteklenmesi amacıyla 657 üreticimize 2 bin 235 adet küçükbaş hayvan desteği verdik. Bergama Kozluca Damlama Sulama Projesi kapsamında 3 adet yaz kuyusu ile 864 dekar tarım arazisi sulanıyor. Kozluca tesisimizdeki enerji maliyetlerini düşürmek  içinde güneş enerjisi santrali ve 2 adet sulama havuzu için çalışmalarımızı başlattık. 2019-2020 yıllarında 119 bin adet meyve ve zeytin fidanı dağıtımı gerçekleştirdik. Proje kapsamında hibe edilen fidan sayısı 600 binleri aştı. 2 yıl içerisinde toprak analiz raporu ile 188 toprağın analizi yapıldı.

7 ADET YENİ SONDAJ KUYUSU DAHA YAPACAĞIZ

Bu süreçte İZSU vasıtası ile yürüttüğümüz çalışmalar var. İZSU Genel Müdürlüğümüz ile 2021 Ocak ayına kadar  56.3 kilometre içme suyu hattı gerçekleştirdik. 7 adet sondaj kuyusunu da hayata geçirdik. Örenli içme suyu ve paketleme tesisini tamamladık. Önümüzdeki süreçte 7 adet yeni sondaj kuyusu daha yapacağız. 5.5 kilometrelik yağmur suyu, 14.5 kilometrelik kanalizasyon suyu için çalışmalarımız başladı.

İLÇEMİZ İÇİN ÇOK BÜYÜK KAYIP

İBB İzmir'i UNESCO Dünya Mirası ile taçlandırmak için tüm paydaşları ile birlikte çalışmalarını yürütüyor. Bu noktada tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Bergama'nın turizm potansiyelini açığa çıkarmak için çok çalışmak gerekiyor. Bergama'ya gelen turist sayısında hayretle karşıladığımız bir tablo var. 2019'da 37 bini yerli 3 bini yabancı olmak üzere sadece 40 bin turist ağırlamışız. Bu kadar az turist ağırlanması ilçemiz için çok büyük kayıp ve kabul edilebilir değil. Bu konuda çok projemiz var ve bunları hayata geçirmek için çok çalışıyoruz. Bergama'ya yüz binlerce turist getiremeden, İzmir'in geneli için planladığımız turist sayısına ulaşmamız mümkün değil. ZEUS sunağının ilçemize geri getirilmesi için çalışmalarımızı başlattık.

52 KM'LİK GÜZERGAH İÇİN PLANLAMAMIZI YAPMIŞ DURUMDAYIZ

Aliağa-Bergama İZBAN hattının sorulması üzerine Büyükşehir'in hazırlıklarının tam olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "52 kilometrelik İZBAN hattı ile ilgili belediyemiz 8 adet istasyon, 11 adet üst geçit ve 23 adet de menfez tipi karayolu alt geçit yapmayı planlıyoruz. Bizim bu konudaki hazırlığımız tamam. Biz bu 52 kilometrelik güzergah için planlamamızı yapmış durumdayız. Devlet Demir Yolları ile birlikte hareket etmek zorundayız ancak bizim hazırlıklarımız tamam.

Kimler katıldı?
Başkan Soyer'in İZBETON şantiyesi toplantı salonunda yaptığı basın toplantısına eşi ve İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcıları Ertuğrul Tugay, Eser Atak, Yıldız Devran, Ertuğrul Tugay, Barış Karcı, Suphi Şahin, Bergama Belediyesi meclis üyeleri, belediye bürokratları,  muhtarlar ve basın mensupları katıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER