Başkan Artcı’dan Kayalar’a çöp tesisi çıkışı; “Hiç de o kadar basit değil!”

AK Parti Menderes İlçe Başkanı Süleyman Artcı; Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menderes’te yapmayı planladığı çöp tesisini istediğini söyleyerek ‘ Zararı yoksa buraya da yapılacak. Bu kadar basit.’  sözlerine tepki gösterdi. 

Başkan Artcı’dan Kayalar’a çöp tesisi çıkışı; “Hiç de o kadar basit değil!”

 CHP’li Kayalar’ın başkanı olduğu ilçeyi göz göre göre uçuruma sürüklediğini söyleyen Başkan Artcı; “ Sayın Kayalar ilçemizin çöp meselesi ile ilgili karabatak gibi. Son olarak meclis toplantısında su yüzüne çıkarak ‘İstiyorum, yapılacak, bu kadar basit’ demiş ama hiç de o kadar basit değil. Askıya çıkardıkları projede pek çok eksik var. ÇED olumlu görüşü alınmamış, halkın tepkisi büyük; ama Menderes’in başkanına göre bu iş çok basit! Menderes halkını, sivil toplum gücünü ve ilgili meslek odalarını itiraz adavet ediyoruz. Biz yaptık, oldu; anlayışını kabul etmiyoruz.” diye konuştu. 

İtiraza davet…

Menderes’e dayatılan bu  tesisin yapılmasına sonuna kadar direneceklerini belirten AK Parti Menderes İlçe Başkanı Süleyman Artcı; halkı ve sivil toplum örgütlerini askıdaki projeye itiraza davet ederek açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “CHP’li yerel idareler; ÇED olumlu görüşü alınmadan, proje kamuoyana doğru dürüst anlatılmadan, emrivaki bir tutum sergiliyorlar. 21 Haziran’da ÇED sürecini başlattılar, 14 Temmuza kadar askıda. Halkımızı ve sivil toplum örgütlerini itiraza davet ediyoruz. Kendilerini yok sayan bu anlayışa dur diyeceklerine inanıyoruz. Tesisin konumu, yerleşim yerlerine ve üretim alanlarına mesafesi, ulaşım güzergâhları gibi itirazı hak eden pek çok eksik ve yanlış var. Kayalar ise ilçemiz halkıyla bunları tartışmak, hatta onların yanında durmak yerine, Büyükşehir Belediyesi’ne kafa sallamayı tercih ediyor. 23 mahallenin temsilcisi olarak ortak bildiri yayınlayan muhtarlarımızı dahi ciddiye almadılar. Bu, ilçemize ihanettir. Büyük sorumsuzluktur. Halkın oylarıyla oturduğu o makamı halka karşı kullanmaktır.” 

Neye göre zararı yok, anlatsın!

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın halka rağmen istiyorum dediği ve tesisin zararı olmayacağını idda ettiğini anlamadıklarını belirten Başkan Artcı; “ Zararı olmayacağını neye dayanarak iddia ediyor; çıkıp anlatsın! Bir görünüp bir kaybolarak, dilinin ucuyla açıklamalar yaparak olmaz. İçme suyumuza, tarladaki ürünümüze, çevreye zararı olmayacağını kanıtlasın. Zahmet olacak ama, başkanı olduğu ilçe yaşayanlarını ikna etmek için çabalasın. Oturduğu yerden, tek satır bilgi vermeden, halkın tepkisine kayıtsız kalarak onayladığı bu tesisi Menderes’in başına bela etmekte ısrarlı görünüyor. O böyle devam etsin! Tarihe böyle geçsin. Ama, bilsin ki; Menderesliler de ilçesini, suyunu, toprağını, emeğini, geleceğini sonuna kadar koruyan bir direnişle tarihe geçecek.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER