Bakanlıktan açıklama: Ziyaret kısıtlaması devam ediyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Covid-19 salgını sürecinde, bakanlığa bağlı resmi ve özel tüm engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarındaki aşı uygulaması ve normalleşmeyle birlikte alınması gereken önlemleri anlatıldığı yeni bir koronavirüs rehberi hazırladı. Rehberde ziyaret kısıtlılığının devam ettiği hatırlatıldı.

Bakanlıktan açıklama: Ziyaret kısıtlaması devam ediyor

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, resmi ve özel tüm engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında aşı uygulama ve sonrasında hizmet alanların ve personelin sağlığını korumak, güvenliğini temin etmek için normalleşme sürecinde kuruluşların alması gereken önlemler ve prosedürler hakkında bilgilendirme amaçlı rehber hazırlandı. Kuruluşlar için rehber tüm illere gönderildi. Rehberde, Şubat 2021 itibarıyla başlatılan aşılama seferberliği kapsamında kuruluşlarda kalan engelliler, yaşlılar ve personelin aşılandığı bildirildi. Bu kapsamda Şubat 2021'de ilk doz aşılar, Mart 2021 ayında ikinci doz aşıların tamamlandığı belirtilerek, kuruluşlarda aşılama sonrası geçilen normalleşme sürecinde bazı uygulamalara son verildiği, aşılamaya rağmen bazı tedbirlerin tüm kuruluşlarda devamının sağlandığı kaydedildi. Üçüncü doz aşı uygulamasının, temmuz-ağustos aylarında engelli ve yaşlı bakım kuruluşları genelinde gerçekleştirildiği bildirilerek, salgın ile mücadelenin sürdüğü, toplumsal yaşamın farklı alanlarında alınan tedbirlere ek olarak kuruluşlardaki bazı tedbirlerin yeniden hatırlatılması ve güncellenmesi ihtiyacının olduğu ifade edildi.

KATLAR ARASI GEÇİŞ OLMAYACAK

Rehbere göre, resmi ve özel engelli bakım kuruluşları ile huzurevleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde normalleşme dönemi ile sürdürülen maske, mesafe ve temizlik tedbirleri başta olmak üzere tüm Covid-19 tedbirlerine devam edilecek. Resmi ve özel engelli bakım kuruluşları ile huzurevleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan tüm personel, imkanlar dahilinde çalıştıkları katta ve görevde sabitlenerek katlar arası olası bulaşa karşı önlem alacak. Engelli ve yaşlıların, aşı süreçlerinin tamamlanması için bilgilendirme ve rehberlik sağlanacak.

Rehberde ayrıca engelli bakım kuruluşları, huzurevleri ile yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde ziyaret kısıtlılığının devam ettiği hatırlatıldı. Buna göre, yalnızca talep eden sakinlerin aile üyeleri için kuruluşça uygun görülen şekilde, sürede ve kontrollü olarak aile ziyaretlerine izin verilebilecek ancak dijital ve görüntülü görüşmelere de devam edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER