Bakanlık'tan Karabağlar'a yapılacak üniversite için yeni plan: TOKİ 750 konut yapacak!

Uzundere’de bulunan 80 hektarlık arazinin tamamının İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne devrinin ardından üniversite yapılması planlanan alanda TOKİ konutu yapılması, Karabağlar Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı karşı karşıya getirmişti. İdare mahkemesi, Karabağlar Belediyesi’ni haklı bularak, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Bakanlık'tan Karabağlar'a yapılacak üniversite için yeni plan: TOKİ 750 konut yapacak!

BEN HABER -

Karabağlar Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne devrinin ardından üniversite yapılması planlanan alana ilişkin olarak karşı karşıya gelmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belirlenen alanda TOKİ konutu yapılması için planlama yapmış, revize edilen planda alanın bir bölümünde 750 konut yapılacağını açıklamıştı.

Yine alanın bazı bölümlerine anaokulu, ilkokul, ortaokul statüsü verilirken, üniversite için ise yüzde 50'lik bir alan ayrıldı.

SELVİTOPU, DAVA AÇTI

Üniversitenin zamanla yeni fakültelere ihtiyaç duyacağını düşünen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, 38 hektarlık alanın üniversite alanı olmasına itiraz ederek geri kalan 42 hektarın da üniversiteye verilmesi için İzmir 1. İdare Mahkemesi’ne “yürütmeyi durdurma” davası açtı. 

İdare mahkemesi ise; Karabağlar Belediyesi’ni haklı bularak, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

13 HEKTAR KONUTA AYRILDI

Ancak TOKİ, mahkeme kararına rağmen 42 hektarlık alanda yeni konutların yapımı için geçtiğimiz günlerde ihaleye çıkmıştı.  İhale sürecinin ardından ise bakanlık alan ile ilgili planını kamuoyuna sundu.

Yeni plana göre alanın 13 hektarlık bölümünde 750 sosyal konutun inşa edilmesi kararlaştırıldı. 

Raporda şu ifadeler yer aldı:

Üniversite kullanımına ayrılan alanın Uzundere Köyüne yakın olması sebebi ile bu beklentinin köy yerleşim alanından karşılanabileceği öngörülse bile, köy yerleşim alanın yapı durumu ve kullanım koşulları dikkate alındığında köyün mevcut durumu yetersiz bulunmaktadır. Ayrıca özellikle öğrencilere yönelik konaklama imkânı sağlayacak alanlar ile bu ziyaretçi yoğunluğu sebebi ile ortaya çıkacak ticari işlevlere yönelik olarak plan kararları üretilmesi de gerekmektedir. Bu bakımdan arazi kullanım kararı olarak sadece Üniversite fonksiyonunun öngörülmesi, bu fonksiyonu destekleyecek ticari alanlar ile konaklama ihtiyacını karşılamaya yönelik arazi kullanım kararlarının birlikte ele alınması şehircilik ilkeleri ile planlama kriterleri açısından gerekmektedir. Üniversite alanı ve beraberinde ihtiyaç olan yatay mimari unsurları ile kurulması planlan konut dokusu sayesinde mekân güvenliği, gece gündüz nüfusu ve aidiyet kavramların fiziki mekâna yansıtılması sağlanacaktır. Bu sayede Üniversite alanın çerçevesinde kurgulanacak olan yeni konut alanın güvenli, yaşam kalitesinin yüksek olduğu, sosyal altyapı alanlarına erişilebilir ve afet riskine karşı sağlıklı bir yerleşim alanı oluşturmak amaçlanmaktadır.

Planlama alanı içerisinde; alanın 2,252 metrekarelik bölümü anaokulu, 10,533 metrekarelik bölümü ilkokul, 7,691 metrekarelik bölüm ortaokul alanı olarak ayrıldığı da dikkat çekerken, Üniversite alanı ise alanın yüzde 50 kısımlık bölümü olarak belirlendi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER