Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü ile ilgili açıklamalarda bulundu

Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KurumSalda Gölü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Salda Gölü'nün imara açılmasının söz konusu bile olamayacağını söyledi. 

Bakan Kurum'un konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

"Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz.  Salda Gölü ve çevresini ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan ederek doğal sit alanlarından bile daha sıkı tedbirlerin alınacağı bir süreç başlatıyoruz. Böylece 295 kilometrekarelik bir alana ulaşan tabiat varlığının tamamını bütüncül şekilde korumuş olacağız.

Dünyanın sayılı doğa harikalarından Salda Gölü’ne yaz aylarında gelen vatandaşlarımızın sayısı 500 bini buluyor. Göl çevresinde bilinçsiz kullanıma son veriyoruz. Çöplerin bırakılmasına izin vermeyecek, sıkı tedbirler uygulayacağız. Bu bölgede düzensiz yapılar da olmayacak. Salda Gölü kıyısında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Sadece özel kum alanının çok ilerisinde yer alacak günübirlik kullanıma uygun, tamamen ahşaptan yapılan ve doğal yapıya zarar vermeyen kamp üniteleri kurarak ziyaretçilerimizin ihtiyacını karşılayacağız.

 ''GÖL KENARINA KADAR İNİLMEYECEK''

Saldivler olarak bilinen Beyaz Adalar bölümünde de; yine günübirlik kullanım için ortaya çıkacak ihtiyaçlara cevap veren, doğal yapıyı bozmayacak bir tasarımı ziyaretçilerimizin hizmetine sunacağız. Otomobille Salda Gölükenarına kadar inilemeyecek. Araçlar düzenli otoparklara park edilecek. Göl kenarında sadece yaya kullanımı olacak. Göl çevresinde ise bisiklet kullanımını yaygınlaştıracağız.

 ''DUYARLILIĞA TEŞEKKÜR EDİYORUM''

Salda çevresinin bir bölümünde doğal yapıyı dikkate alarak Millet Bahçesi’ne de yer vereceğiz. Bu Millet Bahçemiz Salda Gölü’nün uzak çevresini yeşillendirmeye, ziyaretçilerimizin gününü güzel geçirmesini sağlamaya yönelik olacak. Salda Gölü’ne sahip çıkan vatandaşlarımıza hassasiyetleri ve çevre duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Ülkemizin doğal güzelliklerini hep birlikte koruyup yaşatacağız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER