Bakan Koca'dan AK Parti İzmir İl Kongresi'ndeki 'test' iddialarına yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği toplantıda "AK Parti kongrelerinde partililere ücretsiz PCR testi, kamu hastanelerinde yapıldığı gibi bir iddialar var, doğru mudur?" sorusuna yanıt verdi. Koca, "Kamu kurumlarımızda hekim sorumluluğunda semptomu olan kişiye hekim talebiyle PCR testi yapılır. Özel bir durum söz konusu değil" dedi.

Bakan Koca'dan AK Parti İzmir İl Kongresi'ndeki 'test' iddialarına yanıt

BEN HABER -

22 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımı ile gerçekleştirilen AK Parti İzmir İl Kongresi’nin de yankıları sürerken, geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan ve AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nca ilçe başkanlarına atıldığı iddia edilen mesaj, gündeme damga vurmuştu.

Delegelere atıldığı öne sürülen mesajda; “Çok değerli ilçe başkanlarım, Pazartesi yapılacak olan il kongremize katılım sağlayabilmek için Pazar günü, sizlerin ve tüm delegelerinizin Covid-19 testlerini yaptırmaları gerekmektedir. Pazar Günü testi olmayan hiçbir delege kongreye katılım sağlayamayacaktır. Test yapılabilecek yerler: 09.00-15.00 saatleri arasında metropolde oturanlar; Çiğli Arş. Devlet Hastanesi, Katip Çelebi Ünv. Atatürk Eğitim Arş. Hastanesi, Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’nde, metropol dışında oturanlar; Bulundukları ilçenin devlet hastanelerinde yaptırabilirler” ifadeleri yer alırken; bu iddialara İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden yanıt gelmişti. 

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ CEVAP VERMİŞTİ

Açıklamada, "İlimizdeki bütün hastanelerde pandemi polikliniğine başvuran hastaların tümüne hekimlerce uygun görülen tetkikler yapılmaktadır. Bu konuda herhangi bir kişi, ekip veya gruba özel bir işlem yapılması söz konusu değildir" ifadelerine yer verilirken, konuya ilişkin bir açıkalama da Bakan Koca'dan geldi.

"ÖZEL BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL"

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, delegelere atılan ve kamu hastanelerde yapılan teste ilişkin soruya şu yanıtı verdi: 

* Ben ısrarla siyasi arenaya bu mücadelenin çekilmemesi noktasında kararlıyım ve bu arenaya da özellikle çekilmek isteniyor. 83 milyon vatandaşımıza da eşit davranarak bu mücadeleyi sürdürmekten yanayım.

* Bahsettiğiniz durumla ilgili dün il sağlık müdürlüğümüz bir açıklamada bulundu ve bununla ilgili PCR testinin yapılabilirliği biliyorsunuz hekimlerimizin sorumluluğunda bir semptomu olduğunda talep edilerek yapılıyor.

* Özel bir durum söz konusu değil. Bununla ilgili ancak talep ücretsiz olacaksa, yani biz zaten kamu kurumlarımızda ücretsiz yapıyoruz. Özel kuruluşlarda yaptırabilirler ama o durumda da özel kuruluşlarda semptomu varsa ücret ödemeyip, semptomu yoksa ücret ödeyip ancak yaptırabilirler.

* Dolayısıyla kamu kurumlarımızda hekim sorumluluğunda semptomu olan kişiye hekim talebiyle PCR testi yapılır. Özel bir durum söz konusu değil.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 20:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER