Aşılamada tüm yük 'ASM'lerde: Ortalık çok karıştı

İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı ve Karşıyaka 25 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Arzu Güngiray; "Randevularımızı, hastalarımızın durumlarına ve ASM’lerin çalışma şartlarına göre verdik. Ama Bakanlık bize müdahale ederek, ekstradan aradan randevular verdi ve ortalık çok karıştı" dedi.

Aşılamada tüm yük 'ASM'lerde: Ortalık çok karıştı

CANSU TEMİR AKSU - BEN HABER

Türkiye’de aşılama takvimi devam ederken, şüphesiz ki en ağır yük Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan doktor ve hemşirelerde. Düne kadar 5 dakikada bir verilen aşı randevuları büyük yoğunluğa neden olurken, bugün itibari ile bu süre 10 dakikada bire çıkarıldı. Bu düzenleme öncesine kadar adeta ‘ana-baba gününe’ dönen Aile Sağlık Merkezleri’nde büyük sıkıntılar yaşandı.

İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı ve Karşıyaka 25 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Arzu Güngiray; iş yüklerinin çok fazla olduğunu, yeterli ekipman ve malzeme desteklerinin sağlanmadığını ifade ederek, aşılama konusunda da ciddi sıkıntılar olduğu söyledi.

“BİZ YOK FARZ EDİLİYORUZ”

Pandeminin başından bu yana görüşlerinin alınmadığını altını çizen Dr. Güngiray; “Şu anda biz ASM’lere bu yükün kaldığının farkındayız ve kendimize göre planlamalar yaptık. Randevularımızı, hastalarımızın durumlarına ve ASM’lerin çalışma şartlarına göre verdik. Ama Bakanlık bize müdahale ederek, ekstradan aradan randevular verdi ve ortalık çok karıştı. Pandeminin başlangıcından beri, biz dernek olarak, derneğimizin bağlı olduğu konfederasyon AHEV olarak da İZAHED olarak da hep görüşlerimizi bildirdik. Ama maalesef pandeminin başından beri birinci basamak ihmal ediliyor ve fikrimiz, görüşümüz alınmıyor. Ne pandemi kuruluna, ne il/ilçe hıfzıssıhha kuruluna maalesef giremiyoruz ve görüş bildiremiyoruz. Biz yok farz ediliyoruz. Hâlbuki bu iş birinci basmakta çözülecek bir iş, çünkü biz aşılama konusunda çok tecrübeliyiz. Aile Hekimliği başladığından beri yüzde 70’lerden yüzde 100’lere getirdik aşı başarı oranını. Ona rağmen bizim hiçbir fikrimiz alınmıyor ve alt üst oluyor randevularımız” dedi.

“AŞI MERKEZLERİ KURULSUN DEDİK AMA KABUL EDİLMEDİ”

Avrupa'da hiçbir ülkede bu aşılamanın ASM’lerde yapılmadığına dikkat çeken Dr. Güngiray; “Normalde ilk aşı başlangıçta, bu ASM’lerde yapılmaması gereken, daha düzenli yapılması gereken bir aşılama, pandemi aşısı çünkü. ‘Aşı merkezleri kurulsun’ diye ısrarla görüşümüzü bildirdik. Avrupa’da, Amerika’da yapılan aşı merkezleri Türkiye’de kesinlikle kabul edilmedi. Kabul edilmediği için de şimdi lojistiği sağlanamıyor, aşı dağıtılamıyor, randevu sayısı kadar aşı gelmiyor elimize. Gelen vatandaş tekrar geliyor geri dönüyor. Bir kişinin aşı olması için 3 kere geldiğini görüyoruz. Bu nedenle daha da yoğunluk artıyor. Bir karışıklık söz konusu” ifadelerini kullandı.

“AŞI DAĞITIMINI YAPAMADIKLARI GİBİ, BUNU DA YAPAMIYORLAR”

Koronavirüs salgını karşısında ekipman sorunu yaşadıklarını da belirten Güngiray; maske, eldiven, siperlik gibi koruyucu ekipmanları kendi imkanları ile temin ettiklerini belirtti. Dr. Güngiray; “Bize koruyucu ekipman kesinlikle verilmiyor, biz hepsini kendimiz temin ediyoruz. Ama bu aşılama sürecinde en azından sağlanması lazımdı. Aşı dağıtımını yapamadıkları gibi maalesef bunu da yapamıyorlar. Biz kendimizi korumaya çalıştığımız gibi aynı şekilde mesafeyi korumaya çalışıyoruz bekleyenler arasında. Ama insanlar tabii aşıya ulaşmakta bir talepte bulundukları için maalesef bir kargaşaya giriyorlar” dedi.

“15 DAKİKA BİLE BEKLETEMİYORUZ”

Aşılamanın ardından bir bekleme süresinin de olduğuna değinen Dr. Güngiray; “İlk başta bilimsel olarak 30 dakika bekletilmesi lazım, bu anafilaksiye yol açabilen bir aşı. Bakanlık genelgelerle bekleme süresini 30 dakika açıkladığı halde, sonrasında 15 dakikaya indirdi. Şu anda 15 dakika bile bekletemiyoruz, öyle bir bekleme alanımız yok, hem yoğunluk var hem de bekleme alanları uygun değil” şeklinde konuştu.

“İZMİR BİLE YÜZDE 10 AİLE SAĞLIĞI ELEMANI EKSİĞİ İLE ÇALIŞIYOR”

“İzmir gibi bir bölgede bile, mahrumiyet bölgesi değil, büyükşehir olarak geçen İzmir bile yüzde 10 aile sağlığı elamanı eksiği ile çalışıyor” diyen Güngiray;” Yani aşı uygulayacak hemşire yok. İzmir genelinde daha fazla bu rakam, ek personel de vermedi Bakanlık. Yani Bakanlık, üstüne düşen hiçbir şeyi yapmadı. Amiyane tabirle her şey şu anda ‘mış’ gibi yapılıyor” dedi.

“ÇOK YORULDUK, TÜKENDİK”

Yaklaşık 1 yıldır koronavirüs pandemisi ile mücadele eden sağlık çalışanları olarak çok yorulduklarını ifade eden Dr. Güngiray; “Bu sağlık sistemi resmen, sağlık personelinin vefakarca çalışmasının karşılığında duruyor. Yoksa çökmek üzere. Hepimiz idealist çocuklardık zamanında, aşırı efor harcayarak çalışıyoruz, yoksa çökmek üzere bu sitem ama artık çok yorulduk çok tükendik” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER